ISS Danmark gør nye køreprøve-lokationer klar til brug
21.12.2021 07:00:00 CET | ISS Danmark | Pressemeddelelse

Det er den danske servicevirksomhed og FM-leverandør til mange statslige styrelser, ISS Danmark, der har stået for den omfattende opgave med at etablere, klargøre og siden skal levere serviceydelser til de over 50 nye lokationer til Færdselsstyrelsen, der er gjort klar i løbet af efteråret.
Etableringen af de nye lokationer er sket i tæt samarbejde med Bygningsstyrelsen, der er statens ejendomsadministrator.
”Vi er naturligvis stolte over at være leverandør til en så stor og vigtig opgave for en styrelse, der kommer til at udføre en helt central samfundsopgave som det er at administrere kørekortområdet i hele landet.
Derfor er det helt essentielt, at vi på rekordtid har kunnet løfte opgaven med at etablere lokationer til de mange nye medarbejdere, så de ikke har spildt unødig tid på at komme i gang med deres vigtige samfundsopgave, ” siger Frederik Hvidt, Key Account Director i ISS Danmark og fortsætter:
”Vi har været i gang siden juni, og det er en kæmpemæssig opgave at etablere over 50 nye lokationer på så kort tid over hele landet. Derfor har vi også undervejs i processen udlånt en projektleder til Færdselsstyrelsen netop for at sikre, at vi har etableret de nye lokationer efter Færdselsstyrelsens behov og ønsker.”
Udover at have indrettet de mange lokationer i hele landet til attraktive arbejdspladser har det også været ISS Danmarks opgave at håndtere flytningen fra og til de mange lokationer samt hjælpe med indkøb af både inventar og IT-udstyr.
ISS Danmark skal desuden stå for at drifte og vedligeholde de nye arbejdssteder med serviceydelser som eksempelvis rengøring, posthåndtering, teknisk support og indkøb af forbrugsvarer.
”Lokationerne rundt om i landet er jo en af grundstenene til, at Færdselsstyrelsen kan afvikle køreprøver. Det er lykkes rigtig godt i forhold til den korte tid, der har været til rådighed. Vi skulle fra opgaveovertagelsen 1. oktober have 57 adresser klar til afvikling af køreprøver. Nogle steder er det mindre lokationer, som nærmest bare er en ramme for afvikling af praktiske prøver. Andre steder er det større lejemål, hvor vi både afvikler teoriprøver, afvikler praktiske prøver, tilbyder venterum for brugerne, og hvor vi har etableret gode kontorer og mødefaciliteter til vores medarbejdere, siger Brian Paust Nielsen, vicedirektør for kørekortområdet i Færdselsstyrelsen.
Overtagelsen af de nye opgaver til Færdselsstyrelsen betyder, at styrelsen har mere end tredoblet antallet af medarbejdere til ca. 500 medarbejdere for at kunne håndtere og udføre de nye opgaver på landsplan.
Færdselsstyrelsen har siden 2016 haft kontor i Ribe, men med styrelsens overtagelse af kørekortadministration og køreprøver, har styrelsen siden den 1. oktober udført opgaverne i hele landet.
Billeder
Information om ISS Danmark
Følg pressemeddelelser fra ISS Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ISS Danmark
ISS kårer årets medarbejder: Menchita er med til at sikre patientsikkerheden på Hvidovre Hospital13.3.2026 13:25:15 CET | Pressemeddelelse
Serviceassistent Menchita Svarter, der til dagligt gør rent på intensivafdelingen på Hvidovre Hospital, er netop blevet kåret som ’Årets Æble’ – ISS’ svar på årets medarbejder blandt de 6.000 ansatte i Danmark. Det er Menchitas tårnhøje faglighed, engagement og overblik, der har gjort hende til en vigtig del af hospitalets arbejde med at sikre patientsikkerheden.
Nyt samarbejde mellem ISS og skolen TEC løfter rengøringsfaget22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
ISS og erhvervsskolen TEC har sammen udviklet et nyt forløb, der skal løfte fagligheden inden for rengøringsfaget yderligere. Samarbejdet giver ISS’s medarbejdere en reel opkvalificering af deres kompetencer og papir på deres kvalifikationer. Det er ikke kun en styrke for den enkelte, men skaber også værdi for ISS og kan samtidig være med til at løse udfordringen med mangel på faglært arbejdskraft i Danmark.
TRE ÅRTIERS PARTNESKAB FORTSÆTTER - ISS FORLÆNGER AFTALE MED GRUNDFOS4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Servicekoncernen ISS har netop genvundet og forlænget en 5-årig kontrakt med pumpe- og vandløsningsvirksomheden Grundfos, der omfatter cleaning og outdoor service. Med aftalen øges ambitioner og fokus på digitalisering og innovative løsninger.
ISS GENVINDER MILLIONAFTALE MED PFA31.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Servicekoncernen ISS genvinder og forlænger sit nuværende partnerskab med PFA, der er Danmarks største pensionsselskab. Et partnerskab, der strækker sig over de næste fem år og har en samlet kontraktværdi på mere end 100 mio. kr.
ISS-undersøgelse blandt kontoransatte viser: Fremtidens arbejdsplads er bæredygtig – hvis det står til medarbejderne26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder må arbejde målrettet med konkrete, målbare bæredygtighedsinitiativer, hvis de vil tiltrække og bevare de bedste medarbejdere nu og i fremtiden. Det viser en global undersøgelse foretaget af ISS, der er førende inden for workplace experience og facility management. Særligt blandt yngre medarbejdere er bæredygtighed blevet et krav til arbejdspladsen og ikke blot en bonus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

