Invitation til borgmestermøde i Industriens Hus

På mødet drøfter borgmestrene de behov og udfordringer, som virksomheder og kommuner oplever på erhvervsområdet, ligesom der vil blive set nærmere på erfaringer fra tidligere frikommuneforsøg.
Pressen inviteres til borgmestermøde og pressemøde om frikommuneforsøg på erhvervsområdet
Tirsdag den 24. maj 2022, kl. 11.00 - 13.30,
Industriens Hus på Rådhuspladsen i København.
På mødet deltager Varde, Solrød, Horsens, Tønder, Køge, Nordfyns, Hedensted og Gribskov Kommune. På mødet præsenteres det nye frikommuneforsøg, hvorefter der er mulighed for pressen at stille spørgsmål. Desuden deltager også formanden for erhvervsudvalget, kommunalordfører Anni Mathiessen fra Venstre.
Hvorfor frikommuneforsøg?
De danske virksomheder – og særligt de mindste erhvervsdrivende – slås med at efterleve og dokumentere komplekse regler og krav fra myndighederne, herunder også de kommunale.
Mange regler og krav kommer fra statslig lovgivning, der er ude af trit med lokale forhold. Kommunerne får gennem et frikommuneforsøg mulighed for at blive frigjort fra statslig lovgivning på en række områder, men forpligter sig også selv på at fjerne egne regler i forsøgsperioden.
Derfor kan frikommuneforsøget gøre op med både statslig og lokal overstyring. Samtidig får kommunerne mulighed for at tænke ud af boksen og tilpasse regler og krav til de behov og udfordringer, som de møder lokalt.
11 forslag fra Varde
Varde Kommune har selv taget initiativ til at rydde ud i egne kommunale regler, og har nu fremsat 11 forslag til områder, hvor de gerne vil frigøres fra statslig lovgivning for at mindske virksomhedernes administrative byrder.
Følg os på:
Kontakter
Tilmelding til pressemødet og yderligere oplysninger fås hos kommunikationschef i Varde Kommune, Søren Toksvig Jensen, tlf. 6163 9801, e-mail srej@varde.dk, eller presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
