Invitation: SDG Tech Awards uddeles for fjerde gang

Grønne tech-løsninger bliver på onsdag fejret og fremmet, når Sustainery uddeler 12 innovative priser blandt start ups, SMV’ere og større virksomheder. I SDG Tech Awards uddeler Sustainery i samarbejde med Dansk Industri (DI) 12 vindere i forskellige kategorier ud af de 600 grønne tech-nomineringer – flere end nogensinde.
Hvornår: Onsdag den 7. december, kl. 12.00 – 17.00
Hvor: Industriens Hus, Rådhuspladsen
Tilmelding hos undertegnede. Eller mød spontant op.
Under de seneste år er hele verden blevet udfordret af akkumuleringen af forskellige kriser; fra Covid-19-pandemien over stigende inflation og krig i Ukraine til pressede forsyningskæder. Mest presserende og vidtrækkende er dog klimakrisen.
Det er derfor yderst nødvendigt at vende blikket mod optimisme, muligheder, og nyskabende innovation. Skal vi lykkes med at nå Danmarks ambitiøse klimamålsætninger, så skal bæredygtige teknologiske løsninger spille en central rolle - en vision som ligger til grund for dette års SDG Tech Awards. Hvis vi lykkes med at implementere og skalere disse løsninger, så lykkes vi med den grønne omstilling.
Vi er derfor rigtig glade for, at vi i samarbejde med DI kan dedikere uge 49 til at sætte fokus på det enorme potentiale, Danmark har for at skabe morgendagens grønne løsninger. 600 nominerede grønne, nyskabende tech-løsninger er rekord – det vidner om en enorm grøn innovationskraft i Danmark.
Derfor inviterer vi alle aktører i dansk erhvervsliv og pressen til at komme og tage del i Nordens største award for bæredygtige teknologier.
Læs programmet her: Schedule 2022 • SDG Tech Awards
Læs mere om SDG Tech Awards her: Home • SDG Tech Awards
Eller her: SDG Tech Awards nærmer sig: »Det er en hyldest til heltene i det grønne økosystem« - TechSavvy
Følg os på:
Kontakter
President i Sustainary, Human Shojaee på 29 29 07 67, human@sustainary.org
Chef for DI Udvikling og Bæredygtighed Marie Gad på 29 49 44 47, msh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

