Globenewswire

Investeringsforeningen Gudme Raaschou

Del
Ændring af forventede udbytter 2020 for afdeling European High Yield



Efter en genberegning kan det nu oplyses, at det forventede udbytte for nedenstående afdeling vil udgøre 1,60. Det forventede udbytte er vist som kr. pr. andel á 100 kr.

Afdeling ISIN-kode Forventet udbytte (kr. pr. andel)
European High Yield DK0016205255 1,60

Bestyrelsen har besluttet, at udbyttet for 2020 vil være minimumsudlodningen, og denne forventes udbetalt den 10. februar 2021.

Sidste dag for handel med afdelingen inklusive ret til á conto udbytte:          5. februar 2021
Første dag for handel med afdelingen eksklusive ret til á conto udbytte:       8. februar 2021
Forventet dag for hvornår udbyttet vil være til rådighed på depotkonto:      10. februar 2021

Det endelige udbytte (minimumsudlodningen) forventes offentliggjort umiddelbart efter bestyrelsens møde den 24. februar 2021, hvor årsrapporten behandles, og godkendt af generalforsamlingen den 24. marts 2021.

Eventuelle henvendelser vedrørende denne meddelelse kan rettes til undertegnede på telefon 3814 6600.

Med venlig hilsen
Invest Administration A/S

Niels Erik Eberhard
Direktør

For at se dette indhold fra www.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
For at se dette indhold fra ml-eu.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.

Information om Globenewswire

Globenewswire
Globenewswire
Denmark & Iceland


+45 89 88 2046http://globenewswire.com
DK
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye