Globenewswire

Investeringsforeningen Carnegie Wealth Management

Del

Forløb af ordinær generalforsamling

Investeringsforeningen Carnegie Wealth Management har dags dato afholdt ordinær generalforsamling. Generalforsamlingen blev gennemført i overensstemmelse med den fremlagte dagsorden.

AfdelingISIN-kodeForventet udbytte (kr. pr. andel)
Globale AktierDK006064396322,30
Globale Aktier Inst.DK006091423218,00
Globale Aktier Ansv. inv. Inst.DK00612748751,50
Nordiske AktierDK00611360580,00
Globale ObligationerDK00606441854,90
Globale Obligationer Inst.DK00609143152,70

Årsrapporten for 2020 for investeringsforeningen blev forelagt og godkendt, og bestyrelsens forslag om udlodning som ovenfor anført samt bestyrelsesmedlemmernes honorar blev vedtaget.

Bestyrelsesmedlemmerne Jes Damsted, Bertil Wogensen og Susie Stærk Ekstrand blev genvalgt.

Som revisor for investeringsforeningen blev EY Godkendt Revisionspartnerselskab genvalgt.

Eventuelle henvendelser vedrørende denne meddelelse bedes rettet til tlf. 38 14 66 00.

Med venlig hilsen
Invest Administration A/S

Niels Erik Eberhard
Direktør


Information om Globenewswire

Globenewswire
Globenewswire
Denmark & Iceland


+45 89 88 2046http://globenewswire.com
DK