Globenewswire

Investeringsforeningen Carnegie Wealth Management

Del

Investeringsforeningen Carnegie Wealth Management – Årsrapport 2020



Bestyrelsen for Investeringsforeningen Carnegie Wealth Management Invest har den 2. marts 2021 afholdt bestyrelsesmøde, hvor bestyrelsen besluttede at indstille årsrapport 2020 til godkendelse på foreningens ordinære generalforsamling, der afholdes den 17. marts 2021. Årsrapporten er vedhæftet.

AfdelingISIN-kodeForventet udbytte (kr. pr. andel)
Globale AktierDK006064396322,30
Globale Aktier Inst.DK006091423218,00
Globale Aktier Ansv. inv. Inst.DK00612748751,50
Nordiske AktierDK00611360580,00
Globale ObligationerDK00606441854,90
Globale Obligationer Inst.DK00609143152,70

Godkendelse af årsrapporten vil indebære udbytter for 2020 pr. andel i foreningens afdelinger, som anført i tabel, som blev udbetalt som à conto udlodning med valør den 11. februar 2021.

Henvendelser vedrørende denne meddelelse bedes rettet til undertegnede på telefon 38 14 66 00.

Med venlig hilsen

Niels Erik Eberhard
Direktør

Vedhæftet fil


Information om Globenewswire

Globenewswire
Globenewswire
Denmark & Iceland


+45 89 88 2046http://globenewswire.com
DK