Integrationsrådet inviterer til en lørdag i farver

Der er som altid gratis adgang, når Farverige Furesø løber af stablen lørdag den 22. juni kl. 11-14. Som noget nyt vil arrangementet i år blive holdt på Værløse Bymidte, så initiativet når ud til flere forskellige lokalområder i Furesø Kommune.
”Integrationsrådet har sat alle sejl til på denne årlige festdag, der fejrer kommunens mangfoldighed, og hvor man mødes på tværs af alle kulturer.
Festen skaber synlighed og kendskab til mangfoldigheden i kommunen og give borgerne mulighed for at få nogle fælles oplevelser sammen. Det glæder jeg mig til at være med til”, siger Integrationsrådets formand, Lene Munch-Petersen.
Underholdning fra alle verdenshjørner
Tag familien under armen og kom og smag Farverig street food med gratis smagsprøver på mad fra nærmest alle verdenshjørner. I år vil der blandt andet være en syrisk, en palæstinensisk, en kinesisk, en dansk og en mexicansk madbod samt tyrkisk kaffe.
Capoeiraskolen Senzala viser et show med den brasilianske kampkunst capoeira, livemusik og sang. Som en del af showet vil børn og voksne også få mulighed for selv at prøve kræfter med capoeira. Alle kan være med.
3 fantastiske, latinamerikanske musikere i Trio Mexico Lindo sætter hinanden stævne med lækker, varm akustisk lyd fra vokal, guitar og percussion. De spiller melodiøs, smuk og iørefaldende musik fra blandt andet fra Mexico, Cuba og Sydamerika.
Oplev også musik med Stefan, der med sine 20 år allerede har sat sit præg på den danske musikscene som en del boybandet Page Four. Nu vender han tilbage som solisten Stefan, der fremfører et udpluk af sine nye udtryksfulde og ørehængende popsange.
Endelig vil der også være kinesisk, arabisk og berberisk kalligrafi samt et kreativt værksted, hvor børn og barnlige sjæle selv kan prøve at skrive kalligrafi. Ballonmanden laver ballondyr, som man kan få med hjem.
”Den halve verden i Furesø Kommune”
Integrationsrådet har udarbejdet en lille udstilling for at illustrere hvor mange lande, der er repræsenteret i Furesø Kommune. Udstillingen med titlen ’Den halve verden i Furesø Kommune’ bliver hængt op i forskellige butiksvinduer rundt om på Værløse Bymidte i forbindelse med Farverige Furesø.
Af verdens ca. 200 FN-anerkendte lande bor der mennesker fra ca. 110 lande her i Furesø Kommune. Det er rådets håb, at nogle af billederne kan bruges til at fortælle lidt mere om de lande, billederne repræsenterer.
Integrationsprisen skal uddeles
Igen i år bliver integrationsprisen uddelt under Farverige Furesø. Integrationsprisen kan uddeles til foreninger, frivillige, virksomheder eller offentlige arbejdspladser, som har ydet en ekstraordinær og værdifuld indsats i forhold til at integrere nye borgere i kommunen – borgere med anden etnisk herkomst end dansk.
I 2018 gik prisen til Jeanette og Frank Dam Nielsen for deres store engagement og positive bidrag til integrationen i Furesø. Som én af første familier meldte de sig til at have en flygtning boende, da kommunen søgte efter familier, der ville have flygtninge privatindkvarteret i foråret 2015.
Læs mere på www.furesoe.dk/farverigefuresoe
Program
Kl. 11.00 Åbning ved Furesøs borgmester, Ole Bondo Christensen
Kl. 11.10 Capoeira show med Capoeiraskolen Senzala
Kl. 12.00 Farverige Streetfood åbner
Kl. 12.05 Mexicansk musik med Edith Tamayo og band
Kl. 12.35 Overrækkelse af Integrationsprisen 2019 ved Lene Munch-Petersen, formand for Integrationsrådet
Kl. 12.45 Mexicansk musik med Edith Tamayo og band
Kl. 13.20 Musik med Stefan
Kl. 14.00 Afslutning af Farverige Furesø 2019
Nøgleord
Kontakter
Mette Ertmann Palsbjørn, sekretær for Integrationsrådet, mern@furesoe.dk, 72 16 52 77
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø er den højest rangerede idrætskommune i Nordsjælland24.10.2025 11:20:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund om rammer og vilkår for idrætsforeningerne placerer Furesø som den højst rangerede kommune i Nordsjælland.
Vil du være med til at styrke integrationen i Furesø?23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune søger engagerede borgere til Furesø Integrationsråd. Stil op inden den 24. november 2025, og præg integrationsområdet de næste fire år.
Indstil kandidater til Furesøs Integrationspris15.10.2025 09:13:06 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en, som gør en særlig indsats for integrationen i Furesø Kommune? Det er nu, du kan indstille kandidater. Fristen er den 26. oktober 2025.
Nye initiativer skal hæve valgdeltagelsen10.10.2025 09:13:36 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd sendte tirsdag den 7. oktober et brev til Furesøs foreninger med en klar opfordring: Tal med medlemmerne om kommunalvalget den 18. november. Det er én af flere indsatser, der skal styrke den demokratiske deltagelse og få flere borgere til stemmeurnerne.
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien8.10.2025 08:45:33 CEST | Pressemeddelelse
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien. Tag familien med på skattejagt i Hareskovby i efterårsferien – og vær med til at gøre livet lidt mere besværligt for indbrudstyve! Skattejagten er lavet i samarbejde med Nordsjællands Politi og byder på både sjov, læring og præmier. De første deltagere får en lille gave, og alle er med i konkurrencen om at vinde en pølsevogn til næste vejfest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




