Installationsbranchen holder lærlingeskansen

Det er lykkedes at fastholde sidste års rekordhøje antal nye lærlinge ude i landets el- og vvs-installationsvirksomheder. Ifølge nye tal fra Undervisningsministeriet blev der i årets første otte måneder således indgået 0,3 procent flere uddannelsesaftaler i installationsbranchen i forhold til samme periode året før – mens udviklingen i resten af byggebranchen viste et fald på 8,8 procent.
”Det er virkelig flot, at installationsbranchen har formået at holde det høje niveau fra 2018, men samtidig viser tallene, at der i høj grad stadig er brug for en løbende indsats i virksomhederne for at gøre plads til så mange lærlinge som muligt,” siger Tina Voldby, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal.
Hun understreger, at installationsbranchen over de sidste fem år har øget antallet af lærlinge med cirka 70 procent.
”Derfor kan vi heller ikke forvente nogen markant stigning i antallet af nye uddannelsesaftaler i år – også set i lyset af, at væksten i branchen og dansk økonomi som helhed ser ud til at flade ud, hvilket skaber usikkerhed om, hvor fyldte virksomhedernes ordrebøger kommer til at være de kommende år,” siger Tina Voldby.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil.: 20 12 82 83
Billeder
Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: SF-forslag giver folkeskolen luft til læring18.9.2025 07:42:44 CEST | Pressemeddelelse
SF’s udspil om tre milliarder kroner til bedre indeklima i skolerne er et nødvendigt skridt. Det vil give børn sundere rammer, styrke læring og reducere sygefraværet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum