Ingen grøn omstilling uden mere arbejdskraft
Det er over en måned siden, at regeringen indkaldte arbejdsmarkedets parter til trepartsdrøftelser for at tage fat på problemerne med mangel på arbejdskraft. Kort efter kom regeringen med sit udspil ”Danmark kan mere 1”, der også tog fat om problemet.
Siden er der intet sket, og statsministeren berørte i sin åbningstale kun virksomhedernes mangel på kvalificerede medarbejdere ganske kort.
- Lederne på landets virksomheder mærker hver dag konsekvenserne af det opsving, vi står midt i. Der er så travlt, at mangel på arbejdskraft er det største problem for lederne på de danske virksomheder. Det er et akut samfundsproblem, som regeringen bør prioritere her og nu, hvis ikke opsvinget skal gå i sig selv. På sigt er løsningen at få flere ledige i arbejde, men her og nu haster det med forslag, der kan løse problemet hurtigt eksempelvis ved at gøre det lettere at hente udenlandsk arbejdskraft hertil. Det er i dag meget besværligt og bureaukratisk, siger administrerende direktør hos Lederne, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Hun er enig med regeringen i, at løsningen på lidt længere sigt er at få sørge for bedre, erhvervsrettede uddannelser på alle niveauer. Det er ikke mindst nødvendigt for at gennemføre den grønne omstilling, som fyldte en god del af statsministerens åbningstale.
- Hvis vi skal opretholde den vækst og velstand, vi har levet med i årtier, er vi nødt til at uddanne flere mennesker inden for it, teknologi og naturvidenskab. Virksomhederne har desperat brug for ansatte med den type kompetencer. Og vi skal ikke glemme, at det langt hen ad vejen er ledere og medarbejdere på virksomhederne, der skal drive den grønne omstilling. Det er på virksomhederne, de klimateknologiske nybrud finder sted og nye grønne løsninger, der kan eksporteres til hele verden, bliver udviklet, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.
Kontakter
Morten Bonde PedersenPressekonsulent
Tlf:2948 4086mpe@lederne.dkBilleder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Klar kommunikation og støtte er central for Novo-ansatte16.9.2025 12:47:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er en usikker tid for ansatte hos Novo Nordisk, som venter på at få besked om, hvorvidt de er blandt de cirka 5.000, der bliver opsagt de kommende uger. For at give medlemmerne mulighed for at stille spørgsmål og få rådgivning inviterer Lederne alle Novo-ansatte medlemmer til et digitalt stormøde. Her bliver der sat fokus på rettigheder, fremtidsperspektiver og håndtering af usikkerhed. ”Selv erfarne ledere kan komme i tvivl, når deres eget job eller deres teams fremtid er på spil. Vores opgave er at give dem redskaber og tryghed til at stå stærkt – både hvis de bliver opsagt, og hvis de fortsætter i rollen som ledere,” siger Pernille Erichsen, vicedirektør for ledelse i Lederne. Hos Lederne – der har omkring 1.000 medlemmer ansat i Novo – understreges det, at det ikke kun er de fyrede medarbejdere, men også de tilbageværende, der har brug for støtte og klarhed. ”Når så mange dygtige kolleger står til at forsvinde, påvirker det hele organisationen. Lige nu lever alle med en massiv
Lederne: Tak for hjælpen – men glem ikke de store udfordringer29.8.2025 11:48:40 CEST | Pressemeddelelse
Med afskaffelsen af en række afgifter rækker regeringen en hjælpende hånd til alle danskere. Samtidig sender den med sit finanslovsforslag et klart signal om, at gamle og bureaukratiske konstruktioner skal ryddes væk, så det bliver lettere at lede og drive virksomhed. Men de store strukturelle udfordringer skal stadig løses, siger Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Bonus for bæredygtighed: ESG rykker ind på danske lederes lønsedler26.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at aflønning efter specifikke og målbare ESG-mål i landets største virksomheder er steget de seneste år.
Nemmere vej til lederjobbet11.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lederne og Jobindex indgår nyt partnerskab, der skal styrke danske lederes karrieremuligheder.
Mindre kø til auditoriet – større hul i arbejdsmarkedet28.7.2025 10:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af optagne studerende på de videregående uddannelser er faldet med to procent sammenlignet med sidste år – særligt på universiteternes bacheloruddannelser. Det bekymrer danske ledere, som allerede mærker manglen på kvalificeret arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum