Ingen Fiskeristyrelse i sigte til Nordjylland: Regeringen dropper planer om at udflytte 250 arbejdspladser

Der bliver ikke noget af at rykke Fiskeristyrelsen til Nordjylland alligevel. Det oplyser Regeringen til FødevareWatch fredag. Socialdemokratiet havde ellers selv foreslået at rykke styrelsen fra hovedstaden ud i landet og tættere på de fiskere og det erhverv, som de skal holde øje med og vejlede.
Fiskeristyrelsens afdeling med godt 250 medarbejdere, var allerede tiltænkt flyttet under den tidligere VLAK-regering, men grundet sager om Fiskeristyrelsens administration og håndtering af kvoter, blev planerne udsat. Og nu forsvandt udsigten så helt til, at det kommer til at ske.
Simon Kollerup (S), der på daværende var fiskeriordfører, argumenterede i 2017 for, at det eneste rigtige var at flytte Fiskeristyrelsen til det mest oplagte sted i Danmark, Nordjylland, der er Danmarks største fiskeregion og en garanti for, at folk også ved noget om – ja – fisk og fiskeri. Desuden pegede daværende fiskeriordfører på, at med Aalborg Universitet i regionen, var en placering i Nordjylland også et godt udgangspunkt for at anskaffe de nødvendige juridiske kompetencer. Men i dag har piben altså fået en anden lyd.
Det vækker dyb skuffelse hos formanden for Landdistrikternes Fællesråd, Steffen Damsgaard:
- Det er en utrolig trist og skuffende nyhed, at regeringen ikke holder fast i de ambitioner, de havde om at flytte flere af de statslige styrelser og institutioner. 250 arbejdspladser vil have meget stor betydning for Nordjylland, forklarer formanden og tilføjer:
- Og så er logikken ikke forsvundet fra argumentet dengang: Hvorfor have kontrolinstansen liggende så langt fra de implicerede, mens viden om og håndteringen af fisk og fiskeindustrien er i Nordjylland? Det er ganske enkelt for dårligt, lyder det fra Steffen Damsgaard.
I et svar til Fødevarewatch underskrevet af Fødevareminister Mogens Jensen (S), står beslutningen således begrundet med: "Der er igangsat et omfattende arbejde med en genopretning af Fiskeristyrelsen som følge af kritikken fra blandt andet Rigsrevisionen og Kammeradvokaten af forvaltningen på fiskeriområdet. Arbejdet er fortsat i gang, og det er en opgave, som regeringen tager meget alvorligt. Derfor har regeringen ingen aktuelle planer om en udflytning af Fiskeristyrelsen.”
Ifølge formanden for Landdistrikternes Fællesråd er statslige arbejdspladser uden for hovedstadsområdet er ét af flere virkemidler for at skabe et land i balance og sikre vækst og udvikling i hele landet. Ifølge ham burde Fiskeriminister Mogens Jensen have fastholt, at Fiskeristyrelsen på sigt skulle flytte ud af hovedstaden for at sende et klart signal om regeringens mål for bl.a. Fiskeristyrelsen og statslige arbejdspladser.
Sagen med Fiskeristyrelsen kommer lige i kølvandet på social- og indenrigsminister Astrid Krags beslutning om at rykke Ankestyrelsen fra provinsen til hovedstaden, som hun annoncerede kort før jul. Det sker selvom Socialdemokratiet i deres nærhedsudspil havde lovet at færdiggøre de planlagte flytninger af statslige arbejdspladser og løbende vurdere nye.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Davidsen HøjStudent
Tlf:53850124cdh@landdistrikterne.dkBilleder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Varmepumpepuljen rammer skævt – målret den til yderområderne10.12.2025 06:57:40 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra De Økonomiske Råd viser, at tilskud fra varmepumpepuljen i høj grad ender hos boligejere, der ville have købt en varmepumpe, selvom de ikke fik tilskud. Landdistrikternes Fællesråd opfordrer til, at puljen målrettes land- og yderområder, hvor boligejerne på landet og i landsbyer typisk har lav friværdi, lave ejendomsvurderinger og en del har mindre opsparinger.
Landdistrikter: Nye anbefalinger fejler - svækker grundlaget for regionale mediers succes2.12.2025 07:33:55 CET | Pressemeddelelse
Ekspertudvalgs anbefalinger om at samle TV2-regionerne i én national koncern møder massiv modstand fra Landdistrikternes Fællesråd. Det vil centralisere TV2-regionerne og svække nyhedsdækningen uden for de største byer, advarer organisationen.
Landdistrikter: Et Danmark i balance kræver kommuner og regioner i balance13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kommunal- og regionalvalgkampen er i fuld gang. En undersøgelse viser, at danskerne fortsat tillægger lokale kernevelfærdsområder stor betydning. Skoler og uddannelse, sundhed, trivsel og socialt udsatte samt ældrepleje er blandt de temaer, som flest borgere mener er de vigtigste. I landdistrikterne er de decentrale tilbud ekstra afgørende for bosætning.
Landdistrikter: Regeringens forslag er et centralt skridt i kampen mod rigide låneregler og bedre boligfinansiering på landet7.11.2025 11:43:18 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil i et nyt boligudspil gøre det lettere at låne til bolig i landdistrikter og landsbyer. Tiltagene skal bl.a. give bankerne større fleksibilitet i kreditvurderingen af boligkøbere. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslaget – men der skal flere tiltag til for at sikre bedre boligfinansiering i landdistrikterne, og henviser til en række forslag fra eget boligudspil.
Nyt udspil: Et BoligDanmark i balance6.11.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Boligmarkedet viser dybe kløfter mellem land og by, hvor låneudfordringer og mangel på attraktive lejeboliger særligt spænder ben for bosætning i land- og yderområder. Gennem en række nye anbefalinger vil Landdistrikternes Fællesråd vise vejen til et boligmarked i bedre balance, på tværs af landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum