Ingen bremse på praktikpladser i Skjern

- Skjern Bremser viser i handling og ikke bare fine ord, hvad der skal til. Dermed bliver de den gode rollemodel, siger Claus Arberg, formand for DI Midt Vest.
Det er især klejnsmede- og lastvognsmekanikerlærlinge, der får deres praktiske uddannelse hos Skjern Bremser. Det er to fagområder, der ifølge Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering allerede i dag er stor mangel på i Vestjylland.
- Derfor er der ekstra grund til at hylde Skjern Bremser for indsatsen. Ikke mindst i disse tider, hvor coronabekymringer og nye restriktioner lægger en dæmper på mange ting, siger Claus Arberg.
Claus Arberg pointerer, at generelt gør virksomhederne i Midt- og Vestjylland et rigtig godt arbejde på lærlingeområdet. Men udfordringen er ofte mangel på lærlinge til at fylde lærepladserne ud.
- Derfor er det også vigtigt, at vi får vist de spændende karriereveje med de erhvervsfaglige uddannelser. Vi skal gerne have flere til at gå den vej, om det så er direkte fra folkeskolen eller via en gymnasial uddannelse, siger Claus Arberg.
For Skjern Bremser A/S & Skelhøje Vognfabrik A/S har der aldrig været tvivl om, at bidraget til at uddanne den næste generations håndværkere hører med til at drive en seriøs virksomhed.
-Vi oplever det tilmed som en fornøjelse at se udviklingen hos et ungt menneske, der finder sit rette erhverv og vokser med opgaven igennem uddannelsesforløbet, siger Flemming Zachariassen og Leif Jørgensen, indehavere af Skjern Bremser A/S og Skelhøje Vognfabrik A/S.
Stor mangel på faglærte
DI uddeler i både 2019 og 2020 en pris til 25 medlemsvirksomheder over hele landet, der gør en særlig indsats for at uddanne fremtidens faglærte.
Knap hver femte virksomhed i de brancher, som DI repræsenterer, har forgæves forsøgt at rekruttere nye faglærte medarbejdere. Udfordringen vil ikke blive mindre, efterhånden som flere ældre årgange går på pension. Fremtidens faglærte skal uddannes i dag.
Det er derfor afgørende, at virksomheder opretter flere praktikpladser til lærlinge og elever, så vi kan få flere dygtige faglærte. Mange virksomheder hos DI gør det allerede godt, og nogle af dem ønsker vi at hædre og fremhæve som gode eksempler for andre virksomheder i alle DI-regionalforeninger.
Prisuddeling fandt sted på virksomhedens adresse i Skjern, hvor borgmester Hans Østergaard var tilstede.
Fakta om Skjern Bremser A/S
Skjern Bremser A/S beskæftiger i dag omkring 50 ansatte på 3 adresser i Skjern, Christiansfeld og Skelhøje. I Skelhøje er det under navnet Skelhøje Vognfabrik.
Fokus er på at være et professionelt lastvognsværksted og kunne tilbyde vognmanden den komplette løsning til reparation af lastvognen og påhængsvognen. Samt på at fremstille påhængskøretøjer og lastvogne med særlige funktioner, f.eks. tip til korn og foderstoffer.
Kontaktperson hos Skjern Bremser: Flemming Zachariassen, 2168 4722, fz@skjern-bremser.dkEller Leif Jørgensen, 2021 4247, lj@skjern-bremser.dk
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt konsulent i DI Michael Jul-Nørup Pedersen, tlf.: 2924 7009, mail: mjnp@di.dk eller presserådgiver Lars Bøgeskov, tlf. 2236 3138
Billeder
Information om DI Midt Vest
For yderligere information om DI Midt Vest:
Chefkonsulent Michael Jul-Nørup Pedersen
Mail: mjnp@di.dk
Tlf. 3377 4588
Mobil: 2924 7009
Koordinator Vinnie Røslau
Mail: vir@di.dk
Tlf. 3377 3675
Følg pressemeddelelser fra DI Midt Vest
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Midt Vest
Trods tilbagegang er Struer stadig blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Struer Kommune har formået at holde sig i top-20 i Dansk Industris årlige undersøgelse, Lokal Erhvervsvenlighed. Struer er nummer 18 i år, en mindre tilbagegang fra sidste års 10. plads.
Skive Kommune avancerer til topplacering blandt Danmarks erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skive Kommune har gjort betydelige fremskridt i Dansk Industris årlige undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed. Med en placering som nummer 12 i 2025 er Skive rykket frem fra sidste års 20. plads.
Ringkøbing-Skjern Kommune i toppen blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ringkøbing-Skjern Kommune har igen i år formået at markere sig positivt i Dansk Industris undersøgelse, Lokal Erhvervsvenlighed. Med en flot fjerdeplads blev det til en fremgang fra sidste års femteplads.
Lemvig stadig i top-10 blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lemvig Kommune har endnu en gang sikret sig en plads blandt de mest erhvervsvenlige kommuner i Danmark i Dansk Industris undersøgelse Lokal Erhvervsvenlighed.
Ikast-Brande Kommune: Forsat i toppen blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ikast-Brande Kommune har igen i år bevist sit værd for de lokale virksomheder i Dansk Industris årlige undersøgelse af Lokal Erhvervsvenlighed, hvor kommunen indtager en imponerende tredjeplads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum