Inflation, renter og budgetter på skemaet fra på mandag
På mandag går det løs, når undervisningsministeren åbner dette års Pengeuge. I en hel uge skal folkeskolens ældste klasser lære om privatøkonomi og rustes til en fremtid med renter og budgetter. Det er Finans Danmark, der står bag projektet for niende år i træk.
Undervisningsminister Mattias Tesfaye åbner på mandag dette års Pengeuge. Det sker på Amager Fælled Skole, og det markerer begyndelsen på en uge, hvor en lang række 7., 8. og 9. klasses elever i hele Danmark skal undervises i økonomi og finansiel forståelse. Det er bankernes interesseorganisation Finans Danmark, der står bag Pengeuge, der kører hvert år i uge 11 og har gjort det siden 2014.
”Hvert år i uge 11 er en lang række bankansatte fra hele landet ude i skoleklasserne for at gæsteundervise om privatøkonomi. Det giver stor mening for de bankansatte at være med til at give deres store viden videre og klæde vores børn og unge på til at træffe sunde økonomiske valg senere i livet. Budgetter, renter og i det hele taget økonomisk forståelse er noget, man skal lære. Og vi er stolte af at give en hånd med ved den opgave,” siger Stine Luise Goll, PA- og Kommunikationsdirektør i Finans Danmark.
På Amager Fælled Skole i København får eleverne ikke kun besøg af undervisningsministeren mandag morgen. Nationalbankdirektør Signe Krogstrup, Finanstilsynets direktør Jesper Berg og administrerende direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard vil gæsteundervise skolens 8. og 9. klasser.
”Det er ikke kun eleverne på Amager Fælled Skole, der får besøg af gæsteundervisere. 600 skoler i hele landet får i løbet af ugen besøg af en gæsteunderviser. Og vi ved fra sidste år, at ca. 70.000 skoleelever vil blive undervist i det undervisningsmateriale, som Finans Danmark har udarbejdet i samarbejde med Danmarks Matematiklærerforening og undervisningsforlaget Forstå,” siger Stine Luise Goll.
Om Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rådet for Afkastforventninger offentliggør nye afkastforventninger for 1. halvår 20263.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Rådet for Afkastforventninger har opdateret sine forventninger til afkast, risiko og inflation for 1. halvår 2026.
Danskere svindles for stigende beløb ved netbanksvindel3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De kriminelle lykkedes i gennemsnit at stjæle over 40.000 kr. fra deres ofre gennem netbanksvindel i årets første halve år. Det er en markant stigning i forhold til 2. halvår 2024, hvor beløbet var 27.000 kr. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Det skyldes, at de kriminelle i større omfang lykkes med at overtale ofrene til selv at hæve beløbsgrænserne i netbanken og til at overføre flere mindre beløb til forskellige konti for på den måde at lykkes med deres svindel.
Høringssvar - EBA Consultation on Guidelines on product oversight and governance arrangements for retail banking products to take into account products with ESG features and greenwashing risks31.10.2025 16:12:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EBA Consultation
Restancer på boliglån i bund – laveste niveau siden 200731.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen dækker over både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Tal bekræfter ny type svindelsager under sommerens festivaler24.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Du er fuld og kan ikke rigtig huske alt fra gårsdagens festival eller turen hjem fra byen i en pirattaxa. Men du kan se, at der er overført rigtig mange penge fra din konto, som du absolut heller ikke husker noget om. Tyveri af betalingsmidler på festivaler og under transport i pirattaxaer og flere tilfælde, der involverer drugging, er steget markant i sommer, viser nye tal fra Finans Danmark. Især mænd er ofre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum