Indvielse: Parkeringshus forvandles til dansende legeplads

Selv om vi befinder os midt i en corona-tid, løber Næstved Ungdomsskole ikke sådan lige tør for gode idéer. Det er det nye parkeringshus på Rampen tæt på Næstved Station et glimrende eksempel på.
En 100 meter lang og temmelig trist betonvæg bliver nemlig forvandlet til kunst i international klasse, når kunstmaler Per Skovgaard og de lokale graffitikunstnere Swet, Tweb, Zedz, Sketzh og CMP har været forbi med deres farverige spraydåser og brede malerpensler.
Former skabt til dans
Og idéen stopper ikke ved den abstrakte kunst. For Næstved Ungdomsskole har nemlig indgået et samarbejde med danseren og koreografen Steen Koerner. Han sørger for, at de geometriske tegninger på P-huset bliver forvandlet til intet mindre end kropsbevægelser. Projektet kalder han These shapes are made for dancing.
- De geometriske tegninger på væggen ligner abstrakt kunst, men er faktisk et koreografisk system skabt til menneskekroppen og de forskellige kropsdele, forklarer Steen Koerner.
Det er ikke første gang, at Næstved Ungdomsskole samarbejder med Steen Koerner. ”Gadens Hårdeste Hævn”, som blandt andet kan opleves på byens gavle, og danseforestillingen Levende By er netop foregået hånd i hånd med den anerkendte hiphopper.
Det første i verden
Det er Teknisk Udvalg i Næstved Kommune, som har hyret Næstved Ungdomsskole til at forvandle byens to nye parkeringshuse til et sted, hvor biler ikke blot holder parkeret, men hvor mennesker kan betragte og bevæge sig på samme tid – det første parkeringshus af sin slags i verden.
Direktør i Næstved Kommune Sven Koefoed-Hansen glæder sig over, at det unikke kunstprojekt nu ser dagens lys.
- Næstved Kunstby har udsmykket Næstveds gavle med banebrydende kunst i international klasse. Derfor var det helt naturligt at bede Næstved Ungdomsskole, som står bag Næstved Kunstby, om også at dekorere kommunens to nye parkeringshuse. Jeg er stolt af, at vi i dag kan indvie et kunstværk, som ikke alene er smukt at se på, men som også aktiverer mennesker, lyder det fra Sven Koefoed-Hansen
Live streames
Til indvielsen den 29. maj kl. 15.00 ved parkeringshuset på Rampen i Næstved vil direktør i Næstved Kommune Sven Koefoed-Hansen sørge for, at det dansende kunstværk bliver indviet med manér – selvfølgelig sammen med Steen Koerner og Næstved Ungdomsskole.
Som følge af corona-situationen er det kun pressen, der er inviteret til indvielsen. Til gengæld vil indvielsen blive live streamet på Mærk Næstveds Facebook-side.
Kontakter
Lisbeth PedersenUngdomsskoleinspektør, Næstved Ungdomsskole
Tlf:2022 0320.lisbp@naestved.dkBilleder
Links
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Se kortet: Her er treparternes forslag til den grønne arealomlægning i Næstved Kommune8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
700 husstande i Næstved Kommune har fået besked om, at dele af deres arealer er foreslået som projekter i arbejdet med Grøn Trepart. Nu er kortet offentligt tilgængeligt.
Borgerservice åbner for stemmer til kommunal-, regional- og ældrerådsvalg7.10.2025 11:38:45 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 7. oktober 2025 er det muligt for borgere i Næstved Kommune at brevstemme til kommunalvalget, regionalvalget og ældrerådsvalget. Brevstemmer kan afgives hos Borgerservice frem til og med fredag den 14. november.
Banebrydende pilotprojekt gør klimaregnskab til en naturlig del af virksomheders økonomiske nøgletal6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen og Næstved Kommunes Ressource City har sat sig for at gøre virksomheders klimadata lige så pålidelige og anvendelige som finansielle nøgletal. Dermed skal der bygges bro mellem virksomheders bogføring og deres klimaregnskab.
Nimatic ApS og Næstved Madservice modtager Social Pris Næstved 20252.10.2025 18:26:35 CEST | Pressemeddelelse
For ottende gang hylder Næstved Kommune en privat og en offentlig arbejdsplads, der gør en særlig indsats for at hjælpe folk i arbejde. Der var kommet 54 indstillinger til prisen, som i år går til produktionsvirksomheden Nimatic ApS og kommunens produktionskøkken, Næstved Madservice.
Ny legeplads er på vej på Axeltorv25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny legeplads på Axeltorv skal tiltrække flere familier og skabe mere liv i Næstveds bymidte. Legepladsen bliver væsentlig større end den nuværende og forventes at åbne dette efterår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


