Indvandrere koncentreres i bestemte områder, fordi andre ikke vil bo der
12.9.2019 07:44:29 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Når nogle byområder rummer en høj andel af indvandrere, skyldes det først og fremmest, at den øvrige befolkning fravælger de pågældende områder. Det fremgår af en ny bog, skrevet af adjungeret professor Hans Skifter Andersen fra Statens Byggeforskningsinstitut på Aalborg Universitet København.
”Politikere og medier har haft travlt med at fortælle en historie om, at indvandrere søger sammen og danner parallelsamfund i udvalgte boligområder, men det er at vende tingene på hovedet”, siger Hans Skifter Andersen.
Han forklarer, at jo flere indvandrere der er i et boligområde, des ringere tiltrækningskraft har området over for ikkeindvandrere. Det skyldes, at disse boligområder bliver talt ned i offentligheden, at det har lav status at bo i områder med mange indvandrere, og at nogle har fordomme om etniske minoriteter. Dermed opstår der en selvforstærkende proces, som gør det endnu nemmere for indvandrere at få boliger i de pågældende områder.
Samme årsag overalt i Europa
Hans Skifter Andersens nye bog er en opsamling af den eksisterende viden om årsagerne til den etniske segregation i europæiske byer. I alle lande i Europa bor indvandrere i større eller mindre udstrækning anderledes end majoritetsbefolkningen, og nogle af dem opsamles i bestemte byområder. Der er imidlertid store forskelle på, hvor adskilt indvandrerne bor. Kun nogle få steder er der byområder med et flertal af den samme etniske gruppe. De fleste indvandrerområder består af mange forskellige etniske grupper, såkaldte multietniske områder.
I bogen peges på tre hovedårsager til segregationen: Majoritetsbefolkningens fravalg af byområder med mange indvandrere, hvilke boligmuligheder der er til rådighed for indvandrere, og indvandrernes særlige behov og præferencer.
Forholdende på boligmarkedet har stor betydning for, hvor indvandrere kan finde bolig. De er mest henvist til lejeboliger, og hvis der er få af disse, eller indvandrere har svært ved at få adgang til dem, opsamles de ofte i de dårligste boliger i bestemte områder.
"I nogle tilfælde er der tale om diskrimination, hvor udlejerne søger at undgå indvandrere”, siger Hans Skifter Andersen.
Når de boliger, som indvandrere har adgang til, er koncentreret i bestemte byområder, bliver segregationen høj. Det er især sket i lande med et meget liberalt boligmarked, men også steder hvor socialt boligbyggeri, som i Danmark, er samlet i store boligområder. Generelt er segregationen dog mindre i Danmark end i de fleste andre lande.
Hans Skifter Andersen præsenterer hovedpointerne i sin nye bog ved et arrangement på Aalborg Universitet København onsdag 18. september kl. 16.00. Tilmelding på www.sbi.dk/segregation.
Bogen ’Ethnic Spatial Segregation in European Cities’ er netop udgivet på det engelske forlag Routledge.
Kontakter
Yderligere information ved henvendelse til adjungeret professor Hans Skifter Andersen (hsa@sbi.aau.dk eller tlf. 2445 5432).
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AAU-forsker Ali Adjorlu har udviklet en VR-platform, hvor socialt udsatte børn og unge kan træne hverdagssituationer som transport, indkøb og undervisning i trygge, realistiske rammer. Erfaringer fra både forskning og praksis peger på, at teknologien kan styrke selvhjulpenhed, læring og trivsel.
Ny rapport: Danmark har kvanteforskning i verdensklasse, men risikerer at tabe forsvarskapløbet7.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har en af verdens højeste koncentrationer af specialister i kvanteteknologi og forskning i international topklasse. Men manglende samarbejde mellem forskning, virksomheder og Forsvaret kan svække national sikkerhed og koste danske arbejdspladser. Det konkluderer en ny rapport fra Copenhagen Business School og Teknologisk Institut.
Danske byer risikerer at gentage fortidens fejl i kampen mod oversvømmelser31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oversvømmelser handler ikke kun om voldsomt vejr og klimaforandringer. Ny undersøgelse af 150 års oversvømmelser i Holstebro viser, hvordan historisk viden om vandets veje forsvinder, når byer udvikler sig.
Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser27.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter.
Forsker bag opsigtsvækkende frifindelse bliver ny dekan på AAU26.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Michael Toft Overgaard er ansat som ny dekan for Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Hans forskning bidrog til at frikende en australsk mor efter mere end 20 år i fængsel. Nu vil han styrke et fakultet, der i forvejen står stærkt i såvel dansk som internationalt perspektiv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
