Udenrigsministeriet

Indkaldelse til pressemøde i Udenrigsministeriet

Del
I forlængelse af særligt Brexit-ministermøde afholdes der pressemøde i Udenrigsministeriet, Eigtveds Pakhus sal III, i dag kl. 14-14:30 om forhøjet Brexit-beredskab.

Fra regeringen deltager udenrigsministeren, skatteministeren, ministeren for fødevarer, landbrug og fiskeri og udlændinge- og integrationsministeren.

På grund af COVID-19-restriktioner vil der være et begrænset antal pladser.

Tilmelding skal ske til jangra@um.dk og gyldigt pressekort skal medbringes. Der vil være adgang til Eigtveds Pakhus fra kl. 12.

Information om Udenrigsministeriet

Udenrigsministeriet
Udenrigsministeriet
Asiatisk Plads 2
1448 København K

33 92 00 00http://um.dk/

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed

Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye