Indbrudstyve nyder godt af boligannoncer på nettet

Når boligen skal sættes til salg, er fokus ofte på, at den skal tage sig bedst muligt ud, når fotografen kommer på besøg. Mange tænker ikke over, at indbrudstyve også ser med, når billederne kommer på nettet. For tyvene er de store billeder, videoer og oversigtskort en nem måde at holde sig opdateret om attraktivt inventar og adgangs- og flugtveje.
Hos forsikringsselskabet If oplever man også anmeldelser i forbindelse med salg.
- Tyvene tilrettelægger deres arbejde derefter, hvor de kan gemme sig, hvor de kan komme hurtigt ind, hvor det er let at finde tyvekosterne og hvor de kan slippe væk uden at blive opdaget. Det får de et godt overblik over med præsentationerne på nettet, fortæller kommunikationschef i If, Birgitte Ringbæk.
Fotos og videoer af boligens rum, viser indimellem også, hvor alarmsystemets sensorer er placeret.
- Tyvene finder de svage punkter på et hus. Vi ser indimellem husejere, der nøjes med at udskifte vinduerne mod gaden, og hvor tyven så har brugt et gammelt vindue på bagsiden af huset til at skaffe sig adgang. Vores anbefaling er afgjort at forstærke alle vinduer, så de bedre kan modstå indbrud, siger Birgitte Ringbæk.
En del indbrud er bestillingsarbejde, hvor tyvene finder lamper og designermøbler i boligannoncerne på nettet. Forsikringsselskabet oplever også sager, hvor tyveri af designermøbler gentages inden for kort tid.
- Mange vil gerne have genoprettet et normalt hjem hurtigt efter et indbrud. Designermøbler og lamper er relativt nemt at generhverve i en butik eller hjemmeside. Det ved tyvene. Derfor ser vi eksempler på, at de kommer igen 1-2 måneder efter og tømmer hjemmet for samme indbo én gang til. Særligt møbler og lamper stjæles ofte med videresalg for øje, fortæller Birgitte Ringbæk.
- Rent forsikringsmæssigt er det en enkel sag både at opgøre og erstatte, men det er utrolig ubehageligt at blive udsat for indbrud, og det er et ekstra pres oveni en salgs- og flytteproces, siger Birgitte Ringbæk.
If har en række anbefalinger, når boligen skal sættes til salg:
- Fjern gerne designermøbler og dyre lamper inden fotografen kommer på besøg
- Tænk over hvad du viser af smykkeskrin eller elektronik på interiørbillederne. Gem det i skabe og skuffer hvis det er muligt.
- Drøft din bekymring med fotografen, så der er fokus på det
- Tal med ejendomsmægleren om udvalgte genstande kan retoucheres væk på billederne
- En stor skydedør uden lås, ældre vinduer på bagsiden af huset – undgå at vise husets svage punkter på billederne
- Tal gerne naboer om salget, så de er ekstra opmærksomme i salgsperioden.
Kilde: If Skadeforsikring
Nøgleord
Billeder
Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If advarer om stigende tyveri af kostbart GPS-udstyr19.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største forsikringsselskab, If, har i Danmark registreret en stigning på næsten 50 procent i GPS-tyverier – og tyveribølgen har ændret retning.
Varsel om vindstød af stormstyrke og risiko for kraftig regn: Her er 5 gode råd til boligejere2.10.2025 17:31:04 CEST | Pressemeddelelse
Weekendens vejr er en påmindelse om, at boligejere gør klogt i at forberede hus og have på efteråret, lyder det fra Nordens største forsikringsselskab, If.
Nordens største forsikringsselskab lancerer ny AI-løsning til danske privatkunder2.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitalisering er en afgørende prioritet for forsikringsselskabet If, der nu giver danske privatkunder adgang til en generativ AI-chatbot.
Forsikringsselskab i opråb: Mange virksomheder mangler en kriseplan ved cyberangreb30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mikrovirksomheder og små virksomheder bør udarbejde en kriseplan i tilfælde af, at de bliver ramt af et cyberangreb, lyder opfordringen fra If.
Stor stigning i danske hjem: Her er 6 gode råd til at undgå farlige batteribrande13.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
If, Nordens største forsikringsselskab, opfordrer til øget opmærksomhed og deler konkrete råd til brandsikring af danske hjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum