Ikoniske bygninger lyser blåt for verdens børn i dag

Den blå farve, som lyser op over hele verden, er kendetegnet for FNs børneorganisation, som i mere end 70 år har sørget for, at verdens børn overlever og klarer sig i livet.
Ligesom resten af verden har verdens børn været stærkt påvirket af corona-pandemien. En ny rapport fra UNICEF viser, at 1 ud af 9 smittetilfælde med covid-19 er børn. Derudover påvirker den økonomiske krise også verdens børn, og på verdensplan var antallet af børn, som lever i flerdimensionel fattigdom, steget med yderligere 150 millioner børn allerede i midten af 2020.
Det er grumme tal, og derfor er det også mere end nogensinde vigtigt, at verdens børn er i fokus, og verden indrettes efter at skabe en mere bæredygtig fremtid.
”Corona-pandemien har gjort, at 2020 på ingen måde blev det år, som vi forestillede os. Til gengæld blev det noget helt andet, som har bevist, at vi ved at arbejde sammen, kan sætte hurtigt ind og gøre en afgørende forskel for verdens børn. Det giver nyt håb for, at vi sammen kan skabe en ny tid for verdens børn,” siger generalsekretær for UNICEF Danmark, Karen Hækkerup.
”Når verden i dag lyser op i blåt, minder det os alle om, at børnene både er verdens nutid og fremtid, derfor skal vi lytte til dem og tage dem med på råd. Deres håb og ønsker er ledestjernen for den fremtid, vi skal skabe sammen.”
Danmark lyser blåt:
- DSB Københavns Hovedbanegård
- UNICEFs Verdenslager i Københavns Nordhavn
- Dansk Industris Industriens hus
- Jyske Bank Boxen, MCH Messecenter Herning og MCH Herning Kongrescenter
- Pressalits hovedkontor i Ry
- Pandoras hovedkontor i København
I år er det også for første gang muligt at vise støtten til Børnekonventionen ved at lyse op i blåt på de sociale medier. Det gør mange af UNICEF Danmarks private donorer, men også virksomhederne saxo.com, Pressalit, DSB og Pandora lyser op digitalt.
Det er ikke kun i Danmark, at der bliver lyst op i blåt. Over hele verden lyses ikoniske bygninger og monumenter op i blandt andet Jordan, Tyrkiet, Indien og Kina, mens verdensberømte bygninger som Operahuset i Sydney, Pyramiderne i Giza og Empire State Building var at finde på listen i 2019.
Kontakter
For yderligere oplysninger og flere billeder, venligst kontakt, projektleder i UNICEF Danmark, Marie Torp Christensen, på 27577349 eller mchristensen@unicef.dk
Billeder








Links
Information om UNICEF Danmark
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Tusinder af børn uden tag over hovedet – UNICEF har brug for 140 millioner kroner i Afghanistan10.9.2025 13:14:01 CEST | Pressemeddelelse
Hundredtusinder kæmper for at overleve – UNICEF bringer livsvigtig hjælp til 400.000 mennesker, heraf over 212.000 børn, i Afghanistans jordskælvsramte provinser.
Fedme er mere udbredt end underernæring blandt skolebørn og unge globalt10.9.2025 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert femte barn i verden lever med overvægt eller fedme. Massiv markedsføring af ultraforarbejdede fødevarer får en del af skylden. Der er brug for lovgivning for at stoppe udviklingen.
Hungersnød bekræftet for første gang i Gaza22.8.2025 12:26:01 CEST | Pressemeddelelse
Hungersnød er nu bekræftet i Gaza By. Det er første gang, at der bekræftes hungersnød i Gaza. Sammen med andre FN-organisationer gentager UNICEF opfordringen om øjeblikkelig våbenhvile og uhindret humanitær adgang for at bremse dødsfald som følge af sult og underernæring.
UNICEF og WFP advarer: Alvorlig risiko for hungersnød i Gaza29.7.2025 14:03:34 CEST | Pressemeddelelse
Gaza er i akut fare for hungersnød, da mængden af fødevarer er på det laveste niveau siden konfliktens begyndelse. Det fremgår af de nyeste data fra IPC (Integrated Food Security Phase Classification), et globalt samarbejde, der overvåger fødevaresikkerheden i hele verden.
Statement fra UNICEF om den aktuelle situation i Gazastriben27.7.2025 16:05:00 CEST | Pressemeddelelse
UNICEF byder Israels udmelding om at indføre akut nødvendige humanitære pauser velkommen. Pauserne skal sikre bedre adgang til at levere nødhjælp ind i og på tværs af Gaza. Siden våbenhvilen brød sammen i marts, har børn levet i et mareridt, uden adgang til de mest basale fornødenheder. De er sultne, traumatiserede og har ingen sikre steder at søge tilflugt. Hele Gazas befolkning på over to millioner mennesker er ramt af alvorlig fødevareusikkerhed. Én ud af tre har ikke spist i flere dage, og 80 procent af alle rapporterede dødsfald som følge af sult er børn. Der er nu en mulighed for at vende udviklingen – og redde liv. UNICEF har hele tiden arbejdet for at få nødhjælp frem. Men vi kan gøre meget mere, hvis der etableres flere humanitære korridorer, så vores konvojer – og kommercielle lastbiler, som også er afgørende – lettere kan komme frem. Alene i juli har UNICEF leveret 147 lastbiler med ernæringshjælp til Gaza, herunder babymad, mælk og energiholdige kiks. Vi er klar til at øge
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum