Ikke plads til flere katte: Internater mangler desperat adoptionsfamilier
22.9.2022 04:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Normalt ville sommerens højsæson for svigtede kæledyr synge på sidste vers, men travlheden er ikke blevet mindre på Dyrenes Beskyttelses ti internater. Der er på nuværende tidspunkt så mange katte og killinger der venter på nye hjem, at flere af internaterne har måttet lukke for, at private kan indlevere deres katte.
- Vi har altid et par nødpladser hvis der kommer katte ind akut, dem afviser vi selvfølgelig ikke, men ud over det kan hverken Roskilde, Fyn eller Fuglebjerg Internat tage imod flere katte lige pt. Nordjyllands Internat er også tæt på at lukke for flere katte og Brande har pt. over 100 katte siddende, som er klar til nye hjem, så der er virkelig tryk på, fortæller Karina Fisker, Internatchef ved Dyrenes Beskyttelse.
Det er dog ikke antallet der bekymrer Karina Fisker mest, men mere det faktum at familierne der skal adoptere kattene på nuværende tidspunkt, kommer sjældnere. Kattene sidder meget længere tid og venter på deres nye hjem.
Energikrisen kan blive en kattepine
Dyrenes Beskyttelse frygter, at adoptionsfamilier udebliver på grund af energikrisen og stigende inflation.
- Vi er bekymrede for, at folk vælger kæledyrene fra på grund af økonomien. Priserne stiger på det meste på nuværende tidspunkt og et kæledyr er bestemt ikke gratis, hverken at anskaffe eller have. Desværre kan det på sigt blive kritisk for de katte, vi har siddende, som venter på nyt hjem. Så vi håber virkelig, at folk vil tænke på deres lokale internat, hvis familien skal forøges med en kat, siger Karina Fisker.
Det vælter stadig ind med kattekillinger som er i akut nød, men for at have plads til de mange svigtede og dumpede killinger og katte, er der brug for, at nogle af dem, der allerede er klar til adoption, får nye hjem. Internaterne har lige nu taget alle deres afdelinger i brug for at huse de mange beboere.
- Vi håber bare, at energikrisen ikke bliver en kattepine, afslutter Karina Fisker.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder

Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Nu skal hunden i snor på stranden30.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Foråret er yngletid for mange arter langs de danske kyster, og derfor skal hunde i snor fra 1. april. Men selv med snoren på er der hensyn at tage. Læs, hvor fuglene yngler – og hvad du skal være opmærksom på.
Danmark sætter ny rekord for eksport af levende svin: Det er dybt forkasteligt23.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
17 millioner danske grise blev i 2025 transporteret ud af landet, og dermed har industrien sat ny rekord. Polen var den største aftager, da knap otte millioner danske grise havnede her.
Ny Kraka-rapport afliver myter: Mere plads til svinene har meget begrænsede konsekvenser for dansk økonomi20.3.2026 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Grisene i den danske svineproduktion kan få 50 procent mere plads, uden det får nævneværdige effekter på fødevarepriser, beskæftigelse eller samfundsøkonomien, lyder det i ny rapport fra Kraka.
Danskerne går på gaden for grisene: Vil have et svinevalg20.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På søndag kulminerer en folkelig bevægelse, når tusindvis af danskere mødes i København. Med krav om rent drikkevand, levende fjorde, gode liv for borgere i landdistrikterne og et værdigt griseliv retter demonstranterne et klart budskab til politikerne to dage før valget.
Dyrenes Beskyttelse: Undercover-bog viser først og fremmest det politiske svigt af grisene17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er i høj grad politikerne og myndighederne, der er skyld i det store svigt af grisene i dansk svineproduktion. Det viser den netop udgivet bog Flæsk, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
