Ikke behov for flere lappeløsninger: Nyt forslag skaber uklarhed om fremtidens ejendomsskat
Det er en kendt sag, at det nye system for ejendomsvurderinger også betyder nye regler for den ejendomsskat, mange virksomheder betaler – nemlig den såkaldte dækningsafgift. I et nyt lovforslag forsøger Skatteministeriet at håndtere udfordringen, men det kommer ikke i mål, konkluderer EjendomDanmark:
”Forslaget er, at der her og nu kommer nogen foreløbige vurderinger, som virksomhederne så kan betale skat af. Men det er kun til de nye vurderinger er klar, og de uheldige virksomheder risikerer at blive præsenteret for en voldsom ekstraregning, de ikke kan forberede sig på. Det er uholdbart,” siger adm. direktør i EjendomDanmark, Jannick Nytoft.
EjendomDanmark foreslår i stedet, at politikerne tager hånd om situationen ved at fastfryse dækningsafgiften i kroner og øre, indtil de nye vurderinger er på plads. På den måde får virksomhederne sikkerhed for, at dækningsafgiften ikke pludselig stiger, som forslaget ellers giver plads til.
”Mange virksomheder står allerede nu med en stor regning efter corona, og nu kan mange af dem så også se frem til en ekstra skatteregning i en størrelsesorden, de umuligt kan forudsige,” siger Jannick Nytoft.
Ukendt grundlag
EjendomDanmark peger på tre store udfordringer ved det nye forslag.
For det første skal skatten i de kommende år opkræves, selvom de nye ejendomsvurderinger endnu ikke findes. For det andet indføres der en bundgrænse, hvor der i overgangen til det nye system accepteres udsving, der kommer virksomhederne til skade, men ikke udsving, der kommer virksomhederne til gavn. For det tredje og måske vigtigste vil man sende virksomhederne en opkrævning med tilbagevirkende kraft, når de nye vurderinger foreligger – også selvom de nye vurderinger medfører, at afgiften flerdobles.
”Der er tale om et lovforslag, der slet ikke håndterer den helt åbenlyse udfordring, vi har med overgangen til det nye vurderingssystem. Mange virksomheder ender med en flerdobling af dækningsafgiften. Der er brug for en reel og tryghedsskabende overgangsordning, og det har erhvervslivet ikke fået med den fremlagte løsning,” siger Jannick Nytoft.
Kommuner kan hjælpe
Selvom kommunerne ikke kan løse udspillets mangler, kan de afhjælpe nogle af skaderne ved at nedsætte eller helt fjerne dækningsafgiften. Det er nemlig muligt for byrådene at løse udfordringerne i deres egne kommune, fordi de selv afgør, om de vil opkræve dækningsafgift – og flere undlader allerede nu at gøre det:
”Vi ved, at dækningsafgiften er afgørende for det lokale erhvervsklima, og vi ved, at det nye forslag kun gør sagerne endnu værre. Så opfordringen herfra til politikerne i kommunerne er meget ligetil: Drop dækningsafgiften,” lyder det fra Jannick Nytoft.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:27112073jny@ejd.dkCecilie Lund VintherPressekonsulent
Tlf:21404675clv@ejd.dkInformation om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Disse tre ejendomsvirksomheder løb med årets branchepriser6.11.2025 12:57:10 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro blev tre virksomheder i dag hædret ved ejendomsbranchens topmøde, EJENDOM2025, hvor de prestigefyldte priser Årets Ejendomsvirksomhed, Årets ESG-pris og Årets Mest Nytænkende Ejendomsvirksomhed blev uddelt. Se vinderne her.
Flere ejerboliger: Realiserbare løsninger er vejen frem5.11.2025 07:30:14 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har nu offentliggjort endnu et element fra deres boligpolitiske udspil og gentaget deres ambition om sikre flere ejerboliger. Kravet er dog en vej med faldgruber, mener EjendomDanmark. Nu er det op til kommunerne at få ambitionen i mål.
Boligudspil: Positivt med udspil der skaber flere boliger3.11.2025 10:25:36 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har lanceret elementer fra deres boligpolitiske udspil, der skal sikre et fundament for fremtidens boligmarked. EjendomDanmark ser positivt på de fremlagte initiativer, der giver øgede muligheder for at sikre boliger nok.
Solrød Kommune er bedst i hele Danmark: Her er top ti over de mest ejendomsvenlige kommuner28.10.2025 11:27:04 CET | Pressemeddelelse
Solrød Kommune er landets mest ejendomsvenlige, viser årlig undersøgelse af kommunernes ejendomsvenlighed. Kommunen udmærker sig ved at have reduceret sagsbehandlingstiden og gebyret for byggesager.
Ny finanslovsaftale prioriterer klimasikring og økonomisk stabilitet23.10.2025 13:57:44 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Det Konservative Folkeparti er netop blevet enige om Finansloven for 2026. EjendomDanmark ser positivt på aftalens fokus på klimasikring og de stabile udsigter for dansk økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
