Ikke alle børn glæder sig til jul – BørneTelefonen forventer en travl december

Mens nogle børn glæder sig til jul og ekstra tid med de nærmeste, vil andre børn helst undvære. For i familier, hvor vold, svigt og misbrug fylder, kan julen blive lang og trist at komme igennem.
Samtidig fylder corona igen i år med stigende smitte og aflyste arrangementer. Det kan betyde skuffelser, og for nogen mere tid sammen med en familie, hvor der er dårlig stemning, fordi mor eller far f.eks. drikker for meget. BørneTelefonen gør derfor klar til en julemåned med flere tunge samtaler end ellers.
”Vi oplevede sidste jul, at flere børn og unge havde brug for BørneTelefonen. På grund af årets coronanedlukninger havde mange børn været isolerede i konfliktfyldte familier. Og vi ved, at vold, misbrug og svigt tager til i julen, så mens mange glæder sig, er der andre, som gruer for en særligt svær tid. Den nuværende stigende coronasmitte, øger risikoen for, at nogle af julens lyspunkter også forsvinder i år – og det rammer især de udsatte, hvor familien har svært ved at kompensere for aflyste julearrangementer”, siger direktør i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl.
Sidste jul havde BørneTelefonen 1.208 samtaler med børn og unge i perioden 23.-31. december. Det var en stigning på mere end 16 procent set i forhold til julen 2019. Mens nogle børn kontaktede BørneTelefonen med ensomhedsfølelse og frygt for fulde forældre, berettede andre, at familiens økonomi var så dårlig, at de ikke havde råd til at holde jul.
Ensomhed fylder i julen
BørneTelefonen oplevede også flere samtaler selve juleaften i 2020 end året før. Børns Vilkår forventer, at den stigning fortsætter - også fordi det er første jul, hvor BørneTelefonen holder døgnåbent. Rasmus Kjeldahl gør dog opmærksom på, at voksne omkring barnet har et stort ansvar for, at barnet ikke får brug for at ringe til BørneTelefonen.
”De voksne skal huske på, at de står først, når det gælder om at række ud til børn og unge, der har det svært. De færreste børn har lyst til at skille sig ud, og derfor skjuler mange deres problemer og bekymringer. Nogle børn beskytter forældrene ved at lade som om, at julen ikke betyder noget. De kan også påtage sig ansvaret for at prøve at skabe julestemning for mindre søskende, når forældrene svigter den opgave. De børn har ofte brug for hjælp og en omsorgsfuld voksen, som spørger ind og støtter – eller underretter kommunen, hvis barnets trivsel er truet”, siger Rasmus Kjeldahl.
I julen 2020 havde BørneTelefonen flere samtaler om psykisk mistrivsel sammenlignet med resten af året. Der var både en større andel samtaler om selvskade, selvmordsforsøg og ensomhed. Ensomhed var desuden en del af de 10 hyppigste samtaleemner i julen, hvorimod emnet slet ikke var en del af top10 for hele året.
BørneTelefonen er åben alle ugens dage hele døgnet – også juleaften og julenat.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Billeder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Hver femte ung, som er anbragt, har været anbragt tre eller flere gange16.9.2025 05:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Jo ældre anbragte børn og unge er, jo flere steder har de været anbragt. Spørger man børn og unge selv, fortæller flere, at de ikke bliver spurgt og lyttet til, inden de bliver anbragt. Flere bliver placeret i omgivelser, der ikke passer til dem, og for flere ender det i genanbringelser i jagten på det rigtige match. Det viser ny undersøgelse fra Børns Vilkår.
Gode råd til forældre: Sådan hjælper du dit barn tilbage i skole efter sommerferien8.8.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart ringer klokken ind til første lektion i et nyt skoleår. For mange er det et glædeligt gensyn, mens andre kan have svært ved at omstille sig til hverdagen. Det kan være forbundet med tvivl og bekymring at skulle finde sig til rette i et klasserum efter flere ugers adskillelse. Børns Vilkår råder til, hvordan forældre kan hjælpe deres børn godt tilbage i skole.
Børns Vilkår bakker op om fotoudstilling i Herning: Om man er 21 eller 70 år, kan vold fra barndommen stadig gøre ondt18.6.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er skadeligt, når børn og unge er udsat for vold i hjemmet, og konsekvenserne kan præge dem langt ind i voksenlivet. Det illustrerer Børns Vilkår gennem 22 portrætfortællinger skabt af dokumentarfotograferne Andreas Haubjerg og Louise Herrche Serup i en fotoudstilling ved Frivilligcenter i Herning.
Hver sjette elev i 8. klasse har været udsat for vold fra en forælder, stedforælder eller plejeforælder det seneste år4.6.2025 05:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Fysisk og psykisk vold mod børn i Danmark er stadig alt for udbredt, viser ny undersøgelse fra Børns Vilkår. En del af eleverne i undersøgelsen har ikke fortalt om volden til nogen. Dem, der har sagt det højt, har oftest gjort det til venner og søskende.
Børns Vilkår bakker op om fotoudstilling i Aarhus: Om man er 21 eller 70 år, kan vold fra barndommen stadig gøre ondt1.6.2025 05:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er skadeligt, når børn og unge er udsat for vold i hjemmet, og konsekvenserne kan præge dem langt ind i voksenlivet. Det illustrerer Børns Vilkår gennem 22 portrætfortællinger skabt af dokumentarfotograferne Andreas Haubjerg og Louise Herrche Serup i en fotoudstilling på Store Torv i Aarhus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum