If ændrer i koncernledelsen og styrker skadeorganisationen
20.1.2021 11:13:01 CET | If Forsikring | Pressemeddelelse

Ivar Martinsen træder ud af koncernledelsen i If. Ivar Martinsen har haft øverste ansvar for forretningsområde Erhverv i 18 år og har arbejdet i If siden etableringen i 1999. Ivar Martinsen fortsætter i If i en rådgivende rolle med opgaver for koncernledelsen og for Ifs ejerselskab, Sampo.
- Jeg vil takke Ivar for alle vigtige bidrag og en enorm indsats for If gennem mere end 20 år. Samtidig er jeg utrolig glad for, at han bliver hos os i selskabet fremover, siger Ifs koncernchef, Morten Thorsrud.
Klas Svensson overtager som koncerndirektør for forretningsområde Erhverv og træder samtidig ind i Ifs koncernledelse med ansvar for alle nordiske erhvervskunder. Klas Svensson er i dag Head of Digital Sales & Customer Experience i If.
Samtidig indtræder også Odd Magnus Barstad i Ifs koncernledelse som koncerndirektør for en nyoprettet enhed, som samler hele skadeområdet. Odd Magnus Barstad er i dag nordisk leder for skadeområdet i forretningsområde Privat.
- Skadehåndtering er selve kerneproduktet i forsikring. Ved at samle ansvaret for skadehåndteringen for både erhvervs- og privatkunder, kan vi i endnu højere grad leve op til vores kundeløfte om at være ved kundens side i krævende situationer, siger koncernchef Morten Thorsrud.
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschef
3687 4183
Billeder

Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If runder 100 skadeanmeldelser efter voldsomt vejr26.10.2026 11:32:59 CET | Pressemeddelelse
Foreløbige skadestal fra If, Nordens største forsikringsselskab, viser, at borgere i Nordvestjylland er hårdest ramt efter stormen Boelo.
Trods lovkrav: Næsten hver anden tilskadekommen på el-løbehjul kørte uden hjelm24.10.2026 07:54:21 CEST | Pressemeddelelse
Blandt de 18-24-årige tilskadekomne kørte næsten otte ud af ti uden hjelm.
If bliver nyt brand for Topdanmarks privat- og erhvervskunder6.10.2026 10:25:42 CEST | Pressemeddelelse
Fra 24. november skifter Topdanmark brand til If for privat- og erhvervskunder. Priser og dækninger ændrer sig ikke i forbindelse med skiftet.
If samler sundhed i ét selskab: Skal styrke tilbuddet til kunderne5.10.2026 10:09:33 CEST | Pressemeddelelse
If bringer sin sundhedsforretning i Danmark, Norge og Sverige sammen i ét selskab: Oona Health, som er ejet af If. Målet er at bruge erfaringerne fra de tre lande til at udvikle sundhedsløsninger og hjælpe flere kunder før, under og efter sygdom.
Flere danskere påkører dyr - nu starter højsæson3.10.2026 11:24:19 CEST | Pressemeddelelse
En dyrepåkørsel kan få alvorlige konsekvenser for både dyr, bil og fører. Nu går landets bilister ind i årets mest risikofyldte periode, og Region Midtjylland topper statistikken, viser tal fra If.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
