Idrætsforeninger er blevet bedre til nybegyndere

Gå-fodbold, fleksifjer og voksenintroduktion i tennis. Det er blot nogle af de eksempler på idrætstilbud, der vokser op rundt om i landets idrætsforeninger, og som henvender sig til de danskere, der ikke har erfaringer med idræt og fysisk aktivitet i det hele taget.
I en undersøgelse med svar fra 2550 idrætsforeninger under Danmarks Idrætsforbund (DIF) og DGI svarer 22,5 procent af de adspurgte, at de enten har tilbudt aktiviteter eller deltaget i særlige arrangementer til inaktive og motionsuvante i løbet af det seneste år. I voksenintroduktion i tennis træner man for eksempel med blødere og langsommere bolde, så det er lettere at holde spillet i gang.
De nye tilbud har medvirket til, at der i perioden 2016-2019 er kommet 21.300 nye medlemmer i aldersgruppen 25-59 år i DGI’s og DIF’s idrætsforeninger.
Udviklingen vækker glæde hos DGI og DIF, der sammen med Nordea-fonden og TrygFonden i Bevæg dig for livet-samarbejdet har som mål at gøre Danmark til verdens mest aktive nation.
”Langt størstedelen af danskerne har et stort ønske om at være aktive, men kan have svært ved at finde den sidste motivation, fordi det måske virker uoverskueligt at spille en fodboldkamp eller løbe 5 kilometer. Derfor er det så vigtigt, at foreningerne er blevet gode til at skabe idrætstilbud, hvor vi sænker barriererne og gør det let for dem, der ikke har motion som en fast del af hverdagen,” siger Maja Holm, der er adfærdskonsulent i Bevæg dig for livet.
Idræt for alle
Fodbold er én af de idrætter, der de seneste år har arbejdet med at sænke de fysiske og tekniske krav til at spille med. Fodbold Fitness og motionsfodbold har sat spillet og det sociale i centrum, og i gå-fodbold er tempoet sat yderligere ned, så alle kan være med.
”Vi tager imod alle med åbne arme. Vi har de her hold, hvor alle har mulighed for at være med, og vi sørger for, at de føler sig godt tilpas i klubben. Forskning har jo skubbet fodboldsporten frem og udvidet dens perspektiv, så der nu er plads til andre og flere end for bare 20 år siden. De lidt anderledes målgrupper er også med til at gøre, at der bliver et anderledes liv i klubben, og de er også med til at hjælpe med mange forskellige opgaver, så de er en stor social gevinst for klubben,” forklarer Kurt Bagge-Hansen, der er bestyrelsesmedlem i Jægersborg Boldklub og initiativmand bag klubbens Fodbold Fitness- og motionsfodboldhold.
Alene i fodbold er der fra 2016-2019 kommet 5.771 nye voksne medlemmer i aldersgruppen 25-59 år.
Eksempler på tilbud til nybegyndere
- Gå-fodbold
- Voksenintroduktion i tennis
- Fleksifjer
- Gang-fællesskaber
- Kajak-intro
- YouTurn-hold i svømning
Om Bevæg dig for livet:
Danmark skal være verdens mest idrætsaktive nation. Det er målet i det historiske samarbejde, DGI og DIF har indgået med TrygFonden og Nordea-fonden om opfyldelsen af en ny, ambitiøs vision for dansk idræt. Bevæg dig for livet visionen er den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie.
Læs mere på www.bevægdigforlivet.dk
Nøgleord
Kontakter
Maja Holm, adfærdskonsulent i Bevæg dig for livet: 40 32 89 50
Jonas Hjortdal, kommunikationskonsulent i Bevæg dig for livet: 60 55 98 49
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum