IDAs studerende vælger ny talsperson

Mathias Botoft Hansen skal det kommende år være talerør for de næsten 32.000 studiemedlemmer i Ingeniørforeningen, IDA. Han blev valgt til posten på det konstituerende stormøde i IDAs netværk for studerende STEM Students, hvor studierepræsentanter fra størstedelen af de uddannelsesinstitutioner, der uddanner ingeniører, it-professionelle og naturvidenskabelige kandidater var mødt frem.
STEM Students nyvalgte talsmand vil nu arbejde målrettet på at sikre en ordentlig og faktabaseret tone i uddannelsesdebatten.
”Vi har i de seneste år oplevet en stigning i antallet af studerende på de naturvidenskabelige og tekniske uddannelser. Dette er prisværdigt, men vi er også nået til et punkt hvor kvaliteten i uddannelserne skal op til diskussion. I mine øjne er STEM students et middel til at sikre, at rammerne for de tekniske og naturfaglige uddannelser ikke bryder sammen,” siger Mathias Botoft Hansen
IDAs studietalsperson vil blandt have et stærkt fokus på de årlige besparelser, der rammer uddannelsessystemet, så der gang på gang bliver gået på kompromis med kvaliteten.
”Hvis vi vil stå stærkt i kampen om at være med i førerfeltet blandt innovative nationer, skal vi sikre, at uddannelserne herhjemme er af høj kvalitet. Det nytter ganske enkelt ikke noget, hvis vores uddannelser bliver til pølsefabrikker, hvor vejledning, feedback og laboratorietid bliver til mangelvarer,” siger han
Mathias Botoft Hansen er 21 år læser Bæredygtigt Energidesign på DTU. Han er desuden medlem af Ungeklimarådet, der er nedsat af regeringen.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Facebook på kollisionskurs med danske brugere3.7.2025 13:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Facebook vil have adgang til brugernes private billeder på telefonen, men otte ud af ti danskere opfatter deres billeder som lige så private som helbredsoplysninger, viser IDA-undersøgelse.
Hver femte arbejder et sted uden stressplan2.7.2025 07:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvad skal du gøre, hvis du bliver ramt af stress? Det svæver i luften på mange arbejdspladser. Mange erhvervsaktive danskere aner ikke, hvor de skal gå hen, hvis stressen rammer, viser nye tal fra IDA.
Hver anden tager jobbet med på ferie1.7.2025 07:28:11 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne tjekker arbejdsmail og tager opkald i sommerferien – og for mange er det ikke frivilligt. Hver fjerde oplever, at arbejdsgiveren forventer, de står til rådighed. Det viser nye tal fra IDA.
Gratis internet på ferien kan blive dyrt29.6.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun under hver femte dansker holder sig fra åbne wifi, når de er på ferie, hvilket ellers er det smarteste, advarer it-sikkerhedsekspert.
EU spærrer selv vejen for teknologisk fremdrift i Europa16.6.2025 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Manglende investeringer efterlader EU i et teknologisk slæbespor
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum