IDAs privacy-eksperter dumper regeringens logningsforslag

Regeringens udspil om logning er for vidtrækkende på en lang række områder, og borgernes grundlæggende rettigheder er igen tilsidesat. Sådan lyder vurderingerne fra et stort flertal af medlemmerne i IDAs ekspertpanel på privacy-området.
Blandt andet giver svarene en klar vurdering af, at det er muligt at bekæmpe terror og grov kriminalitet uden at skulle udsætte samtlige danskere for generel og vilkårlig logning af tele- og lokationsdata.
En betragtning, som IDAs it-sikkerhedsekspert Jørn Guldberg er meget enig i.
”I et demokratisk samfund skal man ikke overvåge alle borgere. Det kender vi alt for godt fra andre samfund, som vi normalt ikke vil sammenligne os med, og derfor er lovforslaget et fejlskud. Hvis man vil efterforske kriminelle grupperinger eller mulige terrorceller, må man logge disse målrettet. Alt andet er ude af proportioner,” siger han.
Hele det politiske spil omkring telelogning har i længere tid blandt andet været præget af en argumentation om, at overvågningen giver mere frihed. Men det er ikke en tanke, der deles af medlemmerne i IDAs Privacypanel.
”Den tankegang falder til jorden med et brag, når man spørger eksperterne på området. Tværtimod mener langt de fleste i panelet, at tele- og lokationslogning er en overskridelse af grænsen for danske borgeres privatliv,” siger IDAs it-sikkerhedsekspert.
Jørn Guldberg mener derfor, at regeringen nye lovforslag mest af alt ligner et klodset juridisk krumspring.
”Den revision, der skulle foretages på baggrund af EU-domstolen, er jo endt med, at telelogningen fortsætter ufortrødent, og endda udvides på flere punkter. Det er ikke klædeligt,” siger han.
Jørn Guldberg understreger, at EU-dommene gælder masseovervågning. Derfor er der ikke noget i vejen for, at myndighederne kan lave målrettet logning, hvis man finder det nødvendigt.
”Derfor kan politiet fortsat overvåge mistænkelige grupperinger, hvis de sikrer sig en retskendelse først. Det kan jeg ikke forestille mig, at de vil have svært ved at få, hvis der foreligger en begrundet mistanke. Og med målrettet logning skal selvfølgelig forstås, at det ikke er op mod tre millioner borgere, som regeringen lægger op til,” siger han.
Helt uenig |
Uenig |
Hverken/ eller |
Enig |
Helt enig |
Ved ikke |
|
Ifølge vores Justitsminister er mere overvågning vejen til mere frihed. Hvad mener du om det? - Overvågning er vejen til mere frihed |
73 % |
7 % |
13 % |
0 % |
0 % |
7 % |
Hvad er din holdning til Justitsministeriets lovforslag? Tele- og lokationslogning er en overtrædelse af grænsen for danske borgeres privatliv |
0 % |
0 % |
20 % |
20 % |
53 % |
7 % |
Hvad er din holdning til Justitsministeriets lovforslag? - Det er muligt at bekæmpe terror og grov kriminalitet uden at skulle udsætte samtlige danskere for generel og vilkårlig logning af tele- og lokationsdata. |
0 % |
7 % |
7 % |
26 % |
60 % |
0 % |
Kilde: IDAs privacypanel består af 20 eksperter på privacyområdet. 15 af eksperterne har svaret på denne undersøgelse.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
AI-anbefalinger kan skabe orden i kaos15.9.2025 14:36:40 CEST | Pressemeddelelse
IDA bakker op om ekspertgruppe, der vil skabe større transparens om AI-modeller og sikre økonomisk kompensation for at anvende ophavsretligt beskyttet materiale.
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
Danmark får ny naturvidenskabelig podcast8.9.2025 13:34:35 CEST | Pressemeddelelse
En ny podcast om biologi og bioteknologi ser dagens lys 11. september. Vært er Kristoffer Frøkjær, og bag podcasten står Ingeniørforeningen IDAs netværk IDA Bioscience.
IDA når historisk medlemsrekord4.9.2025 14:19:26 CEST | Pressemeddelelse
Med 175.000 medlemmer fortsætter fremgangen hos Ingeniørforeningen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum