I en række brancher er det kunder, der mangler – ikke arbejdskraft

VIRKSOMHEDER
I syv brancher er det ikke for få hænder, der begrænser virksomhederne i at køre på fuld kapacitet, men derimod mangel på kunder og ordrer.
Det viser analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har udarbejdet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse foretaget af Danmarks Statistik.
”Når man åbner aviserne for tiden, kan man ikke undgå at falde over opråb fra arbejdsgivere, der siger, at der er mangel på arbejdskraft. Vores analyse viser, at der er nuancer til det billede. I en række brancher er det ikke mangel på arbejdskraft, der begrænser virksomheder,” siger senioranalytiker Sofie Holme Andersen i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Blandt de syv brancher er det inden for rejser, finansiering, forsikring, tekstil- og læderindustrien og oplevelsesindustrien, der især er mange virksomheder, der i højere grad oplever manglende ordrer som en produktionsbegrænsning.
”Når man for eksempel spørger virksomhedslederne i rejsebureauerne, er det ikke mangel på medarbejdere, der gør, at de ikke kører på fuld kapacitet. Deres problem er, at folk ikke bestiller deres produkt – altså rejser. På samme måde er det en for lille efterspørgsel, der begrænser virksomhederne i en række andre brancher,” siger senioranalytiker Sofie Holme Andersen.
Oplever ingen produktionsbegrænsninger
Analysen viser også, at mange virksomheder i store dele af den danske økonomi slet ikke oplever nogen produktionsbegrænsninger. I 12 brancher oplever mindst 4 ud af 10 virksomheder ingen produktionsbegrænsninger. I medicinalindustrien oplever virksomhederne stort ingen produktionsbegrænsninger.
”Tallene viser tydeligt, at mens dele af økonomien oplever problemer med at skaffe medarbejdere, er det ikke det, der er problemet i andre dele af økonomien,” siger Sofie Holme Andersen.
Om analysen
- Opgørelsen af produktionsbegrænsninger bygger på Danmarks Statistiks konjunkturbarometre, der er en spørgeskemaundersøgelse, som offentliggøres hver måned for byggeriet og serviceerhverv og én gang i kvartalet for industrien.
- Det er virksomhederne selv, der vurderer, om de oplever produktionsbegrænsninger, og hvilke produktionsbegrænsninger der er gældende for dem på det pågældende tidspunkt. Det er muligt at angive mere end én produktionsbegrænsning.
Syv brancher, hvor manglen på efterspørgsel er en større begrænsning, end manglen på arbejdskraft
Brancher |
Andel virksomheder, der oplever efterspørgsel som en større produktionsbegrænsning end mangel på arbejdskraft |
Rejsebureauer |
50 procentpoint |
Finansiering og forsikring |
26 procentpoint |
Tekstil- og læderindustri |
24 procentpoint |
Kultur, sport og fritid |
17 procentpoint |
Andre serviceydelser |
14 procentpoint |
Kemisk industri |
14 procentpoint |
Træ- og papirindustri, trykkerier |
3 procentpoint |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik
Her oplever mange virksomheder ingen begrænsninger
Branche |
Andel af virksomheder, der ikke oplever produktionsbegrænsninger |
Medicinalindustri |
96 pct. |
Kemisk industri |
74 pct. |
Andre serviceydelser |
59 pct. |
Maskinindustri |
53 pct. |
El-installation mv. |
52 pct. |
Finansiering og forsikring |
47 pct. |
Landtransport |
46 pct. |
Maler- og glarmestervirksomhed mv. |
45 pct. |
It-konsulenter mv. |
45 pct. |
Ejendomshandel og udlejning |
45 pct. |
Møbel og anden industri mv. |
45 pct. |
Tekstil- og læderindustri |
40 pct. |
Anm.: Der vises kun brancher, hvor andelen er over 40 pct.
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik
Kontakter
Sofie Holme AndersenSenioranalytiker
Tlf:61 27 58 24sha@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder

Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Reventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Rekord: Antallet af studenter uden uddannelse stiger28.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
28.600 studenter under 30 år er hverken færdige eller i gang med en uddannelse fem år efter studentereksamenen, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er rekordmange og cirka 13.000 flere end for ti år siden. En fremskrivning viser endda, at tallet kan runde 34.000 personer i 2029.
Nyt CO2-kvotesystem rammer husholdninger med lave indkomster hårdest27.6.2025 07:04:36 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger med lave indkomster vil være mest sårbare over for ny udvidelse af EU’s CO2-kvotesystem, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Social klimaplan bør målrettes derefter, mener AE.
Uddannelse er nøglen til at bryde den negative sociale arv: Disse uddannelser løfter flest væk fra forældrenes indkomstniveau24.6.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelse er blevet vigtigere for at bryde den sociale arv, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt uddannelser som pædagog, social- og sundhedsassistent og detailuddannelser er hyppige veje væk fra bunden for de fattigste børn. Se listen over uddannelser herunder.
Liberal Alliance kommunikerede for lavt tal om eget forslag: Tre gange flere vil miste dagpengeretten16.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Liberal Alliances forslag om at halvere dagpengeperioden kan tage dagpengene fra cirka 32.000 personer, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tallet er cirka tre gange højere end det, der har været fremme i medierne i forbindelse med partiets præsentation af forslaget.
Flere unge er uden job og uddannelse: Nu er de næsten 45.00012.6.2025 05:06:38 CEST | Pressemeddelelse
44.600 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er en stigning på cirka 1.800 personer det seneste år. Stigningen er drevet af, at færre unge begynder på en uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum