I dag samler tusindvis ind til kræftsagen: - Det er rørende

Hvis det ringer på døren midt i formiddagskaffen eller søndagsfrokosten i dag, har du måske fået besøg af en af de tusindvis af danskere, der er ude for at samle ind til kræftsagen fra klokken 10.
En af dem, der glæder sig til at komme ud og samle ind til året Landsindsamling, er Helen Bernt Andersen, der er formand i Kræftens Bekæmpelse.
- I dag står befolkningen sammen og viser støtte og opbakning til alle kræftpatienter og pårørende. Det er rørende, at flere tusind frivillige igen i år tager tre timer ud af kalenderen for at bidrage til et bedre liv efter kræft og bane vejen for, at flere overlever sygdommen. Det er vi meget taknemmelige over, siger hun.
- Det er altid noget helt særligt at være ude og samle ind og mærke befolkningens opbakning til kræftsagen. Jeg krydser fingre for, at rigtig mange danskere er hjemme i dag og tager godt imod os som altid, når jeg og de mange frivillige går på gaden for at samle ind, siger hun og understreger, at der heldigvis er god mulighed for at støtte, selvom man ikke er hjemme.
Støt som du vil
Hvis du ikke kunne tage imod, da indsamlerne kom forbi, har du stadigvæk mulighed for at give et bidrag til dette års landsindsamling. Det kan du blandt andet gøre ved at støtte eller oprette en digital indsamling på Facebook eller via indsamling.dk., Mobile Pay på 93 80 00, sms og bankoverførsler.
Alle, der er involveret i landsindsamlingen, har en væsentlig andel i Kræftens Bekæmpelses indsats inden for forskning, forebyggelse og patientstøtte – en indsats, der skaber håb og redder liv. Det gælder både de mange, der giver et bidrag til indsamlingen – og de mange, som bruger to-tre timer af deres søndag på at samle ind.
Din støtte nytter
De penge, der kommer ind til Landsindsamlingen, går til Kræftens Bekæmpelses vigtige arbejde med at yde gratis rådgivning og støtte til patienter og pårørende, til forskning og forebyggelse.
Overskuddet fordeles med 61 pct. til forskning, 18 pct. til patientstøtte, 18 pct. til forebyggelse og tre pct. til administration. Kun tre procent af Kræftens Bekæmpelses indtægter stammer fra det offentlige.
Derfor er foreningen dybt afhængig af dig og andre, der vælger at støtte sagen, og som på den måde er med til at sikre, at færre får kræft, at flest muligt overlever kræft, og at mennesker ramt af kræft får et godt liv med eller efter kræft.
Læs mere om, hvordan Kræftens Bekæmpelse bruger de indsamlede midler fra Landsindsamlingen:
Kontakter
Frej BrammingPresse- og kommunikationsrådgiver
Landsindsamlingen 2022
Billeder

Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Nye tal: 7 ud af 10 unge har fået festen ødelagt af en fuld ven15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når unge drikker for meget, går det ud over både festen og vennerne.
Ny måling: Halvdelen af vælgerne bakker op om et stop for salg af tobak og nikotin10.9.2025 10:15:30 CEST | Pressemeddelelse
50 pct. støtter, at tobak og nikotin udfases, så det ikke længere bliver solgt som forbrugerprodukter i 2035.
Ni organisationer i fælles appel til politikerne: Danmark har brug for et endeligt opgør med tobak og nikotin10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter 2035 skal det være slut med at sælge tobak og nikotin som forbrugerprodukter.
Kræftens Bekæmpelse hædrer unge kræftforskere28.8.2025 17:10:44 CEST | Pressemeddelelse
Fena Ochs og Sigrun Thorsteinsdottir modtager årets Forskningstalentpriser.
Jens Overgaard modtager Kræftens Bekæmpelses Hæderspris 202528.8.2025 11:57:24 CEST | Pressemeddelelse
Århus-professoren får prisen som en anerkendelse af sin livslange og utrættelige indsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum