Hyggelig påske på Lejre Museum og Tadre Mølle
Livlige krumspring på lysegrønt græs og brede smil hos store og små. Der er næppe noget, som kan skabe så meget forårsglæde som synet af en flok kuldrede kalve, når de indtager en grøn mark efter en lang vinter i stalden.
På Tadre Mølle kan man igen i år suge forårsbegejstring til sig i selskab med klovdyr og mennesker i mange aldre, når kalvene lukkes på græs, og når møllen er rammen om hyggelige påskeaktiviteter skærtorsdag, langfredag, påskesøndag og 2. påskedag.
Der er plads til håndværk og fordybelse i påskeværkstederne, og er man mere til adrenalinfremkaldende aktiviteter, kan man deltage i den traditionsrige ”æggerafting” ned af Taderød bæk.
Man kan opleve det imponerende mølleværk køre for fulde drøn, høre fortællinger om Tadre Mølles sidste møller, Mølle-Marie, gå på opdagelse i naturen og købe godt til ganen i caféen.
Farverige æg i fortidslandskab
Cirka et kvarter i bil fra Tadre Mølle er der endnu flere muligheder for at være sammen om at nyde påsken og foråret.
På Lejre Museum kan man nemlig blande sine egne farver med pigment og æggeblomme og male flotte påskeæg. Eller man kan gå på æggejagt efter alle de farverige æg, som påskeharen har gemt ude i den smukke forårsnatur omkring museet i Gl. Lejre.
Uvurderlige frivillige løfter påsken
På både Tadre Mølle og Lejre Museum er de frivillige helt afgørende for de mange sjove muligheder for samvær og oplevelser i påsken. Og det er en indsats, man sætter stor pris på i ROMU:
”Begge steder er påskeaktiviteterne skabt i tæt samarbejde med de uvurderlige, frivillige kræfter i Tadre Mølles Venner og Haveholdet på Gl. Kongsgaard. De frivillige står ikke blot for at styre slagets gang i de forskellige æggeaktiviteter og kreative påskeværksteder, men skaber også den hyggelige påskestemningen for hele familien. Deres betydning kan ikke overvurderes”, fortæller ROMUs museumsmedarbejder Maja Kvamm.
Så der er mange gode grunde til at lægge vejen forbi Tadre Mølle i natursskønne Elverdamsdal og Lejre Museum i det forårsgrønne fortidslandskab i påsken.
Læs mere om nogle af de mange andre oplevelser, der venter på ROMUs besøgssteder i påskeferien.
Påske på Lejre Museum
Tid, pris, sted:
6. og 7. april. Begge dage kl. 12.00-15.00
Gratis
Lejre Museum, Orehøjvej 4B, Lejre
Påske på Tadre Mølle
Tid, pris, sted:
Lørdag og helligdage i perioden 6. - 10. april.
Se det fulde program på Tadre Mølles hjemmeside.
0-17 år: gratis, Voksne: 35 kr. Billetter købes i caféen.
Tadre Mølle, Tadre Møllevej 23, Hvalsø
Kontakter
Maja KvammFrederikssund Museum Færgegården, Lejre Museum, Tadre Mølle
Tlf:+45 21 51 73 21majakv@romu.dkStine BlegvadRedaktørROMU
Kommunikation, presse, sociale medier
Billeder
Links
Information om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Skoleforløb med kartoffelmarcipan og halmnisser hitter10.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan fejrede man jul under besættelsen, og hvad skrev man på ønskesedlen, dengang al legetøj var analogt? Det kan eleverne lære om på ROMUs besøgssteder, der op til jul udbyder skoleforløb med ”marcipan”, kandis og glaserede æbler. Og det har skolerne i dén grad benyttet sig af.
Vær med til at gøre Lysfesten til et strålende møde i mørket4.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Opbakning er alfa og omega, når Kulturstrøget den 30. januar inviterer til Lysfest. Jo flere gæster, desto lysere kan Roskilde stråle og gløde i mørket. Arrangørerne inviterer alle til at være med og efterlyser frivillige til at sikre, at gæsterne får en god oplevelse.
Ny bog: ROMU-forsker gransker 1000 års kongelige begravelsestraditioner15.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En kongelig begravelse markerer overgangen fra én regent til en anden. Men den er også en dybt symbolsk ladet handling, der har betydning for kongemagten, folket og for en nations sammenhængskraft. I en ny bog, som for første gang undersøger 1000 års kongelige begravelser, kaster ph.d. Laura Maria Schütze et blik på folkets rolle i kongemagtens vigtigste ritual.
Julen bliver ekstra hyggelig på Færgegården i år12.11.2025 08:25:00 CET | Pressemeddelelse
Færgegården skruer i år ekstra op for julestemningen med et hyggeligt julemarked og flere børneaktiviteter, når museet sammen med Grevinde Danner spejderne i Jægerspris inviterer til ”Jul på Færgegården” i alle adventsweekender. Der er gratis adgang.
Lysfesten er tilbage: Vær med til at sende mørket til tælling5.11.2025 08:20:00 CET | Pressemeddelelse
Når vi længes mest efter lyset, tændes et håb i mørket. Den 30. januar vender den traditionelle lysfest tilbage og omdanner for en aften Roskilde til en lysende plet på landkortet med eventyrlig balletopvisning og strålende, kreative kunstværker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



