Hvornår er det tid til at skifte til vinterdæk?
27.1.2023 07:05:00 CET | Meresalg Marketing | Blog

Hvis du er i tvivl, er det vigtigt, at du ikke blot satser på, hvornår det skal gøres. Derimod skal du sikre, at du ved, hvornår det er tid til det.
I denne forbindelse er der flere tommelfingerregler, der kan bruges. Derfor skal man gøre op med sig selv, hvilken af disse regler, man ønsker at gå efter.
De fleste får skiftet til vinterdæk i efterårsferien
Det er meget udbredt, at man vælger at skifte til vinterdæk, når der er taget hul på efterårsferien. Som regel er det i denne periode, at behovet for et sådant skifte opstår.
Derfor er der mange, der har valgt at gøre det til en vane, at de skifter til vinterdæk i deres efterårsferie. Ganske vist er det ikke altid, at der er behov for det, men det er en god tommelfingerregel.
Grunden til, at det er det, er naturligvis, at det er nemt at huske. Desuden er der også mange, der blot har en fast aftale med et værksted såsom Din Bilpartner om, at de får skiftet dæk i efterårsferien.
Skal gøres, når temperaturen falder til under 7 grader
Hvis du vil være på den sikre side, skal du sørge for at skifte til vinterdæk, når temperaturen falder til under 7 grader. Netop derfor er det ikke altid, at efterårsferien er det rette tidspunkt.
Er der ikke noget, der tyder på, at temperaturen vil falde til under 7 grader i efterårsferien, kan du godt vente med at skifte dæk - og det er selvfølgelig også mange, der gør.
Viser det sig derimod, at temperaturen falder til under 7 grader inden efterårsferien, betyder det, at du skal klare dit dækskifte tidligere.
Hvornår skifter man retur til sommerdæk?
Der vil naturligvis komme et tidspunkt, hvor man skal skifte retur til sommerdæk. Som udgangspunkt bør dette gøres, når temperaturen stiger til over 7 grader.
Da der ikke kan gives et konkret svar på, hvornår det sker, er det svært at pege på, hvornår du skal skifte til sommerdæk. Mange vælger dog at gøre det omkring påskeferien.
Sørger du for, at dit skifte er klaret, når temperaturen stiger til over 7 grader, er du naturligvis på den sikre side. Derfor bør det også være, hvad du går efter.
Billeder
Information om Meresalg Marketing
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Det danske vejr og det rette tøjvalg10.3.2026 08:52:47 CET | Pressemeddelelse
Vejret i Danmark kan snyde meget, og de fleste har oplevelsen af, at det ikke rigtigt er til at regne med. Alle har prøvet at vågne op en kold forårsdag, hvor regnen vælter ned, og hvor man hurtigt fortryder, at man har pakket vinterjakken langt væk. Men så snyder vejret senere på dagen, når du er godt pakket ind i varmt tøj, og skyerne pludseligt forsvinder, og solen dukker frem og bader dig i varme.
PRESSEMEDDELELSE: Data fra 50.000 træningssessioner bekræfter -1-2 gange om ugen er nok9.3.2026 10:03:39 CET | Pressemeddelelse
Nordic Performance Training deler data fra 50.000+ sessioner: 1-2 velstrukturerede styrketræninger om ugen giver markante resultater for de fleste voksne.
Når skiltet viser vejen: Derfor er visuel kommunikation blevet en strategisk kerneopgave4.3.2026 14:55:23 CET | Pressemeddelelse
I en tid hvor både borgere og kunder forventer hurtig orientering og klare beskeder, er skilte rykket fra at være praktiske nødvendigheder til at blive en strategisk del af enhver organisations kommunikation. Skiltet ved indkørslen, henvisningen i foyeren eller piktogrammet på lagergangen er ikke længere bare pynt på væggen. Det er en styring af adfærd, en sikkerhedsfaktor og et visitkort på én gang.
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde sætter oplevelsen i førersædet25.2.2026 11:49:57 CET | Pressemeddelelse
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde er en køreskole, der har stort fokus på, at eleverne skal føle sig trygge bag rattet. De tilbyder både kørekort til bil og generhvervelse af kørekort med fokus på tryghed, kvalitet og gennemsigtighed. Køreskolen er centralt placeret i Musicon-kvarteret på Rabalderstræde – tæt på uddannelsesinstitutioner som ZBC, Teknisk Skole og 10. klassecentret, hvilket gør det nemt at kombinere skole og arbejde.
Rødvin på bordet: Når hverdagsluksus møder danskernes travle liv25.2.2026 08:40:57 CET | Pressemeddelelse
Danskerne arbejder mere fleksibelt end nogensinde, men oplever samtidig et stigende pres i både arbejdsliv og familieliv. Midt i mails, møder og madpakker søger flere en enkel måde at skabe små lommer af ro i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

