Hver tredje har efterladt bilen i tomgang
15.2.2017 00:00:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse

Hvis man efterlader sin bil i tomgang, stiger risikoen for, at den bliver stjålet. Men hver tredje danske bilejer har alligevel ladet bilen stå i tomgang og efterladt den ude af syne. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige Forsikring
Og det kan blive en dyr oplevelse, fordi kaskoforsikringen ikke dækker, hvis bilen bliver stjålet, når man forlader den med nøglen i.
”Hvert år ser vi desværre eksempler på, at biler bliver stjålet, fordi de står i tomgang. For ligegyldigt om man efterlader sin bil i tomgang eller med nøglerne i tændingen på en tankstation, foran bageren eller i indkørslen, så øger det risikoen for, at bilen kan blive stjålet. Og det er det, vi - i forsikringsbranchen - kalder for grov uagtsomhed, og så dækker forsikringen ikke,” siger Henrik Sagild, skadedirektør i Gjensidige Forsikring.
Forsikringen dækker ikke
Sidste år blev der stjålet næsten 9.000 biler i Danmark*, og selvom det er et stort fald fra mere end 14.000 stjålne biler i 2011, betyder det stadig, at der hver dag i gennemsnit bliver stjålet næsten 25 biler. Desværre ved hver femte bilejer ikke, hvordan forsikringen dækker, hvis bilen stjæles, mens den står i tomgang.
Hos Gjensidige ser man årligt omkring 10 biltyverier, hvor nøglen er blevet brugt, men tallet kan være højere, da den stjålne bil ikke altid bliver fundet igen.
”Det er en unødvendig risiko at efterlade bilen, så tyven har let adgang til den. Mange vil nok blive overraskede over, hvor hurtigt det går, når en biltyv har spottet et let bytte. Derfor er det rigtig uklogt at efterlade bilen med motoren i gang. Risikoen for at tyven stjæler ting fra bilen eller kører af sted med den stiger nemlig, hvis den er for let at stjæle,” siger Henrik Sagild.
Nøgleord
Kontakter
Trine AndrupKommunikationschef
Tlf:27 52 51 06trine.andrup@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et af de ledende nordiske skadeforsikringsselskaber, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 4000 medarbejdere, heraf 705 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også bank, pension og sparing. Driftsindtægterne var 25,5 mia. NOK i 2016, mens forvaltningskapitalen udgjorde 136 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hold øje med drinken: Henvendelser om drugging er steget med over 70 procent siden 20215.11.2026 07:46:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af danskere, der kontakter Giftlinjen med mistanke om drugging, er steget med over 70 procent siden 2021. Og med J-dag i morgen, opfordrer fagchef til at holde øje med drinken og handle med det samme, hvis kroppen reagerer uventet.
Hver fjerde fodgænger har været ved at blive påkørt af en cyklist31.10.2026 08:05:00 CET | Pressemeddelelse
Mange danskere har oplevet, at de som fodgængere har følt sig utrygge i trafikken, fordi de har været ved at blive påkørt af cyklister. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Cybertruslen vokser, men kun fire ud af ti virksomheder har beredskab26.10.2026 13:54:18 CET | Pressemeddelelse
Cyberangreb er blevet en del af hverdagen i det tekniske erhvervsliv, men især de mindre virksomheder mangler beredskabsplaner.
Mørket er på vej: Næsten hver anden dansker har ikke styr på reglerne for cykellygter20.10.2026 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
Med flere mørke dagtimer bliver cykellister sværere at se i trafikken. Men lige knap hver anden dansker ved ikke, at cykellygterne skal være tændt mellem solnedgang og solopgang. Det viser en ny undersøgelse lavet af YouGov for Gjensidige.
Mange danskere risikerer ubehagelig ferieoverraskelse i Europa12.10.2026 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien er over os, men hver fjerde dansker vælger rejseforsikringen fra, når de skal på ferie. Uden en rejseforsikring kan der dog vente en ubehagelig ferieoverraskelse i form af usikkerhed og en dyr ekstraregning, hvis uheldet er ude, advarer direktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

