Hver femte er spøgelsescyklist på stor aarhusiansk færdselsåre
10.6.2022 08:04:39 CEST | GF Fonden | Pressemeddelelse

De fleste af os har stødt på begrebet ”spøgelsesbilisme” – altså bilister, der kører imod færdselsretningen. Nu viser en rapport fra Via Trafik, at fænomenet også findes blandt cyklister. Rapporten undersøger nemlig, hvor udbredt og hvor farligt fænomenet er.
- Vores undersøgelse er landsdækkende, men de fleste af vores observationer stammer fra Aarhus. Et godt eksempel på en såkaldt spøgelsesrute er Bernhardt Jensens Boulevard i Aarhus, hvor helt op til hver femte cyklist vælger at cykle i den forkerte retning i morgentrafikken. Forklaringen er, at vejen er meget bred og svær at krydse på grund af bl.a. parkering i midterrabatten samtidig med, at boliger, erhverv og uddannelsesinstitutioner ligger på samme side af vejen. Derudover har perioder med vejarbejde gjort det ekstra svært at krydse vejen, siger markedschef i Via Trafik Michael W. J. Sørensen, som har haft ansvar for at gennemføre undersøgelsen.
Via Trafik har netop modtaget GF Trafikpris for deres arbejde med rapporten.
Syv gange så farligt
Michael W. J. Sørensen peger på, at der er stor risiko for, at det ender galt for spøgelsescyklisterne.
- Det kan måske virke uskyldigt at køre imod færdselsretningen på cykel. Men faktisk viser undersøgelsen, at risikoen for konflikter i runde tal er syv gange så stor for spøgelsescyklister som for cyklister, der kører med færdselsretningen. Derfor kommer vi også med nogle anbefalinger, der skal mindske problemet. I eksemplet med Bernhardt Jensens Boulevard i Aarhus er det oplagt at se på bedre by- og trafikplanlægning med fx flere og bedre krydsningspunkter og etablering af dobbeltrettede cykelstier, siger han.
En anden anbefaling i rapporten er kampagner rettet mod cyklisten for at få ham eller hende til at ændre adfærd.
Håb om ændret adfærd
Formand for GF Fonden Jørgen Kristoffersen er glad for at have været med til at støtte undersøgelsen, og han håber på, at omtalen af den forhåbentlig kan medvirke til, at nogle spøgelsescyklister ændrer adfærd, og at vejmyndighederne gennemgår forholdene og tænker i forbedringer.
- I GF Fonden er vi meget glade for, at der bliver sat fokus på begrebet ”spøgelsescyklister”. Nogle cyklister kører både hurtigt og til tider aggressivt på cykelstierne, og når enkelte cyklister så ovenikøbet kører i den forkerte retning, kan det ikke undgås, at det går galt på et tidspunkt. Uanset om kørslen kan forklares med vanskelige trafikforhold eller andet, kan det nemt medføre, at nogen kan få opfattelsen af, at det er lovligt at cykle i den forkerte retning, og det vil kun gøre trafikken endnu farligere, siger han.
Læs mere om undersøgelsen.
*** Faktaboks ***
Fup eller Fakta om spøgelsescyklisme:
- Det er ikke spor farligt at køre imod færdselsretningen på cykel
Svar: Fup: Undersøgelsen viser, at der er helt op til syv gange så stor risiko for konflikter for spøgelsescyklister som for cyklister, der kører med færdselsretningen.
- Spøgelsescyklisterne gør det bevidst
Svar: Fakta. I undersøgelsen angiver respondenterne, at det er en bevidst handling, som de foretager, fordi det er den korteste eller hurtigste vej.
- Det er fuldt lovligt at cykle imod færdselsretningen
Svar: Fup. Det er ulovligt.
- Fænomenet er ret sjældent
Svar: Fup. 15 procent af respondenterne i undersøgelsen havde inden for den seneste uge været involveret i nærved-uheld med spøgelsescyklister.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulent
Tlf:26799673presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Fonden
Følg pressemeddelelser fra GF Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Fonden
Tung trafik holder børnene fra cyklen: Nu får børnehave sit eget cykelunivers12.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Mejls og omegn bor mange familier ud til veje med tung landbrugstrafik, og derfor er cyklen ikke en naturlig del af børnenes dagligdag. Nu tager den lokale børnehave sagen i egen hånd og øver cykling med børnene hver eneste dag i nybygget cykelunivers.
"Nu er jeg ikke bange mere": Flygtningekvinder lærer at cykle i Skive8.10.2026 13:23:13 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Kultur på Tværs indsamlet og renoveret 89 brugte cykler, som sammen med gratis cykelkurser skal hjælpe flygtningekvinder til større frihed og selvstændighed i hverdagen.
Ny cykelbane i Hjortshøj skal få flere børn til at cykle2.10.2026 09:08:02 CEST | Pressemeddelelse
Børn cykler markant mindre i dag end for 30 år siden. Med en ny offentlig cykelbane i Hjortshøj vil Virupskolen og Dansk Skolecykling give børn mere erfaring på cyklen og gøre det lettere for forældre at sende dem ud i trafikken på egen hånd.
Ørstedskolens elever ønskede mere cykling – og fik undervisning af Danmarks bedste BMX-kører23.9.2026 14:10:12 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af et samarbejde mellem Ørstedskolen og SDU pegede eleverne selv på cykling som en vej til mere bevægelse i hverdagen. Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat er ønsket nu blevet til virkelighed med 10 nye cykler og undervisning af BMX-profilen Magnus Dyhre.
Undervisning og personlige historier skal få flere unge sikkert gennem trafikken18.9.2026 09:39:48 CEST | Pressemeddelelse
Er du født i 00'erne, er risikoen for at blive involveret i en alvorlig trafikulykke markant højere end for gennemsnitsbefolkningen. Hvis kurven skal knækkes, kræver det bl.a. mere færdselsundervisning og stærke personlige fortællinger, der sætter sig fast hos de unge, mener Rådet for Sikker Trafik og GF Fonden (kommunale tal).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
