Hver 5. ønsker sig plads til kæledyr

Omtrent hver femte dansker ønsker sig en bolig, hvor der er mulighed for at have kæledyr.
Det viser en dugfrisk udgave af ejendomsmæglerkæden Homes Flyttebarometer. Siden starten af 2021 er det blevet vigtigere, at man kan have et kæledyr i hjemmet, viser spørgeundersøgelsen, hvor folk har svaret på de tre vigtigste ønsker til en bolig.
Dengang var det 18,1 % af danskerne, der ville prioritere en bolig med mulighed for at have fx en hund eller en kat, og i den nye måling er det 21,4 %. En stigning på 3,3 procentpoint.
”Under corona anskaffede mange familier sig fx en hund, og derfor ser vi nu en stigning i familier, der synes, at muligheden for kæledyr er en vigtig kvalitet ved boligen,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Nogle har skaffet sig af med corona-kæledyr
I forhold til sidste år er der dog en smule færre, som ønsker sig en bolig med mulighed for kæledyr.
Ifølge Home kan det skyldes, at en del af de familier, der anskaffede sig kæledyr under corona, har været nødt til at skaffe sig af med dem igen.
”Da Danmark lukkede op igen efter corona-restriktionerne, og man igen skulle i skole og på arbejde hver dag, er det måske gået op for nogle, at deres dagligdag ikke harmonerede med at have en hund eller et andet kæledyr, der skal passes og underholdes. Derfor fylder muligheden for kæledyr i hjemmet igen lidt mindre på ønskelisten til boligens kvaliteter,” vurderer Homes analytiker.
FAKTA: De tre vigtigste ønsker til boligen er:
- at den har egen have
- at den er billig at bo i
- at den er billig at opvarme
Kilde: YouGov for Home, uge 8 2023
En bolig, der er billig i drift i varme og strøm, er rykket op på listen i år – og betydningen har taget et signifikant hop op fra 26 % i 2021, over 30 % i starten af 2022 til 35 % i år, viser Homes årlige Flyttebarometer, der udarbejdes i samarbejde med analyseinstituttet YouGov.
Over 2.000 voksne danskere har svaret i dette års undersøgelse, som er afsluttet i uge 8. Deltagerne har haft mulighed for at markere op til tre svar i undersøgelsen.
***
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er en af landets mest kendte ejendomsmæglerkæder
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har over 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har 4 servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** medio 2022.
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Ny og moderne ejendom giver plads til at være sig selv midt i fællesskabet30.3.2023 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Signaturbyen, som er en del af Gartnerbyen i Odense, finder du en helt særlig bæredygtighedscertificeret ejendom med 132 lejeboliger med adgang til et stort fællesrum på størrelse med to mindre parcelhuse. Nu kan du komme med, når Home holder åbent hus hver søndag
Nu kommer påsken og driver gæk med boligmarkedet30.3.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fordomme vs. fakta. Og hvem kommer egentlig først ud af vinterhiet i foråret; boligsælgerne eller -køberne?
Sommerhuskøbere først til at fange forårsfornemmelser28.3.2023 08:24:56 CEST | Pressemeddelelse
Salget af sommerhuse overgår nu ’normalår’ – lysten til et sommerhus overrasker
Nordsjælland: Huskøbet er blevet omtrent 370.000 kr. billigere24.3.2023 07:50:22 CET | Pressemeddelelse
Huskøbet er blevet billigere i alle landsdele det seneste år, men priserne holdt status quo i Nordsjælland den seneste måned, og flere købere på boligjagt skaber ny optimisme
Østjysk familie får bygget landets første villa og sig selv i LEGO®24.3.2023 07:22:58 CET | Pressemeddelelse
Home har fundet ’leger’ til unik byggegrund i Miniland: Familie fra Saksild med fire børn, hund og villa bliver kopieret i klodser, og byggeriet afsløres den 1. april i LEGOLAND®
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum