Hvem har vundet 4,2 millioner i Vikinglotto?

Sportsfolk har det med at sige, at det kun er 1. pladser, der tæller, men en heldig københavner er nok ganske godt tilfreds med onsdag at have vundet en 2. præmie i det nordiske lotteri Vikinglotto. 2. præmien er nemlig 4.195.153 kroner værd.
Danske Spil har endnu ikke hørt fra den nyklækkede millionær, så det er uvist, om vedkommende er klar over, at der snart tikker en milliongevinst ind på bankkontoen.
Vinderkuponen med de seks rigtige tal er købt i Telefonkiosken på Østerbrogade 146, så hvis du i løbet af ugen har været en tur forbi kiosken og har købt en Vikinglotto-kupon og endnu ikke har fået tjekket, om der er gevinst på din kupon, er det en god ide at gøre det.
Det er i syvende gang i år, at en dansker bliver millionær ved at spille Vikinglotto. Fire gange er det en københavner, der har scoret en milliongevinst.
Årets største gevinst er vundet af en dansker fra Helsingør Kommune, som i februar vandt mere end 206 millioner kroner i 1. præmie i det nordiske lotteri.
Der var ingen 1. præmievinder ved trækningen den 23. september, så derfor vokser puljen til 44 millioner kroner, som der trækkes lod om næste onsdag.
Ugens vindertal:
3, 8, 26, 34, 40, 43
Vikingtal:
3
Her er årets Vikinglotto-millionærer:
- 206.913.776 – vinder fra Helsingør
- 97.333.794 – vinder fra København
- 4.845.024 – vinder fra Frederiksberg
- 4.234.364 – vinder fra Læsø
- 4.195.153 – vinder fra København
- 1.444.343 – vinder fra København
- 1.444.343 – vinder fra Varde
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum