Husk nu på, at Storebæltsbroen og E20 er spærret lørdag den 2. juli
Lørdag den 2. juli er Storebæltsbroen og motorvejene, der leder op til broen både på Fyn og Sjælland, spærret for trafikanter i begge retninger. Det sker i forbindelse med afviklingen af anden etape af Tour de France. Trafikanter bør undgå at krydse broen lørdag og i stedet tage turen over Storebælt i dagene op til eller efter Tourens tredje etape søndag den 3. juli.

Trafikken i store dele af landet bliver påvirket, når de tre første etaper af Tour de France bliver kørt i Danmark i begyndelsen af juli måned.
Det er især spærringen af Storebæltsbroen fra kl. 13.00 til 18.00 lørdag den 2. juli – Tourens anden etape, hvor broen lukker for trafikanter i begge retninger på en af årets største rejsedage, der kan få særdeles stor betydning for mange rejsende.
Derudover bliver motorvejene Fynske Motorvej på Fyn og Vestmotorvejen på Sjælland spærret ved Nyborg V. og Slagelse V. en halv time, før broen lukker, i tidsrummet fra kl. 12.30 til 18.00. Det sker for at sikre, at de sidste biler kan nå over Storebælt, inden broen lukker kl. 13.00.
Områdechef Charlotte Vithen, Vejdirektoratet, siger:
”Det bliver nok den største, gule folkefest, vi nogensinde har set på dansk jord, og jeg er sikker på, det bliver et fantastisk syn, når cykelrytterne tager turen over Storebælt. Det bliver helt sikkert også en stor trafikal udfordring. Vores opfordring er derfor klar: Lad være med at krydse Storebæltsbroen lørdag den 2. juli. Kør et par dage før, hvis du skal på sommerferie, eller vent med at pakke bilen og køre afsted til søndag eller mandag. Og husk, at trafikinfo.dk er stedet, hvor du hele tiden kan blive opdateret på trafikken før og under din køretur ud i sommerlandet.”
Læs mere hos Grand Départ Copenhagen
Gode råd til trafikanter
Trafikanter bør så vidt muligt undgå at krydse broen lørdag den 2. juli og i stedet planlægge at køre onsdag, torsdag, fredag, søndag eller mandag.
Trafikken på og omkring Storebæltsbroen vil være påvirket hele dagen lørdag den 2. juli fra kl. 06.00 til 23.00. Vejdirektoratet forventer, at der i perioder vil være op til to timers ekstra rejsetid.
Søg aktuel trafikinformation, før du kører og under rejsen på trafikinfo.dk.
Hold dig orienteret og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
Øvrige transportmuligheder over Storebælt lørdag den 2. juli
Togtrafikken over Storebælt bliver ikke påvirket af nedlukningen af Storebæltsbroen, og DSB indsætter ekstra togsæt. Husk at købe tog- og pladsbillet allerede nu.
Det er forventningen, at mange trafikanter vælger at benytte færger lørdag den 2. juli som alternativ rute på tværs af landet. Forvent ekstra rejsetid til og fra Sjællands Odde via rute 21, som også vil være påvirket af meget tæt trafik.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte VithenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:22 16 70 72cv@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Lene Gebauer ThomsenKommunikationschefSund & Bælt
Tlf:21 70 44 50lgt@sbf.dkSund & Bælts pressetelefon:
Tlf:51 54 34 21Billeder

Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Tour de France i Jylland bliver en trafikal joker1.7.2022 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 3. juli kører Tour de France-rytterne fra Vejle til Sønderborg, og dermed er det Jyllands tur til at stifte bekendtskab med de trafikale følger af verdens største cykelløb. Vejdirektoratet råder tilskuere til cykelløbet til at stå tidligt op og tage afsted i god tid.
Halmmåtter skal forhindre jordskred og øge biodiversiteten1.7.2022 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet tager nye metoder i brug for at øge trafiksikkerheden og skabe bedre forhold for biodiversiteten langs Fynske Motorvej.
Dramatisk anden etape for cykelryttere, tilskuere og ikke mindst trafikanter30.6.2022 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 2. juli bliver en tålmodighedstest af de større for alle, som begiver sig ud på vejene omkring Tour de France-ruten mellem Roskilde og Nyborg. Med spærringen af Storebæltsbroen bliver Danmark reelt set delt i to. Samtidig falder cykelløbet sammen med både Roskilde Festival og DGI Landsstævne, som også tiltrækker et hav af mennesker.
Udbud for vintertjeneste bliver genudbudt29.6.2022 14:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året udbød Vejdirektoratet udbud af vintertjeneste på kørebaner. Efter endt licitation i begyndelsen af juni stod det klart, at de indkomne tilbud lå langt over bygherreoverslaget. Derfor trækker Vejdirektoratet nu udbuddet tilbage for at genudbyde det igen i midten af juli måned.
Drop bilen under Københavns gule folkefest29.6.2022 12:25:31 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 1. juli bliver det vanskeligt at komme til og fra København og rundt i byen, når det går det løs med 1. etape af verdens største cykelløb Tour de France. Den 13 kilometer lange enkeltstart forventes at lokke rigtig mange mennesker til hovedstaden, hvor bydelen Indre By er præget af afspærringer allerede nu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum