Høringssvar: Uacceptabelt med lovforslag om st. bededag der undergraver den danske model
19.1.2023 16:03:17 CET | Akademikerne | Pressemeddelelse
I høringssvaret lægger Akademikerne vægt på, at regeringen klart går over grænsen med forslaget om at afskaffe store bededag. Det er i strid med den danske model, at man fra politisk hold regulerer løn- og arbejdsvilkår.
Akademikerne er samtidig kritiske overfor, at løntillægget i lovforslaget fører til en lønkompensation, der er for ringe, og at den ultrakorte høringsfrist har gjort det umuligt at danne sig et fyldestgørende overblik over alle de afledte effekter af forslaget.
Det foreslåede løntillæg på 0,45 pct. svarer langt fra til den reelle omkostning en lønmodtager får. Det skyldes blandt andet, at det hviler på en antagelse om, at store bededag allerede i dag er en almindelig dag på linje med alle andre. Store bededag er imidlertid en helligdag med familietraditioner og meget andet. Det afspejles normalt i den løn, man modtager for at arbejde på helligdag, og det bør også afspejles her. Derfor mener Akademikerne, at løntillægget bør forhøjes markant.
Regeringen slår sig i regeringsgrundlaget op på, at inddragelse og høring i lovudviklingen har høj prioritet. Denne proces overholder på ingen måde dette princip – tværtimod. Den korte høringsfrist giver en forhastet proces og øger risikoen for lovsjusk.
Formanden for Akademikerne, Lisbeth Lintz, udtaler:
”Regeringen bør besinde sig, og jeg håber, at man tager kritikken af forslaget om at fjerne store bededag meget alvorligt. Hvis arbejdstiden skal udvides, er det noget, man forhandler om. Og medarbejderne skal selvfølgelig kompenseres fuldt ud. Indgreb som dette fører til utryghed på arbejdsmarkedet. Derudover er arbejdspresset mange steder allerede højt, og her hjælper det selvfølgelig ikke, at man nu vil fjerne det åndehul, som en helligdag giver,” siger Akademikernes formand Lisbeth Lintz.
Læs høringssvaret fra Akademikerne her: https://www.akademikerne.dk/akademikernes-bemaerkninger-til-forslag-til-lov-om-konse-kvenser-om-afskaffelsen-af-store-bededag-som-helligdag
Kontakt: Formand for Akademikerne, Lisbeth Lintz, tlf: 24888442, ll@ac.dk
Nøgleord
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Modsvar: Derfor skal ledere uddannes i psykisk arbejdsmiljø28.8.2026 10:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Et forslag om obligatorisk uddannelse af ledere i psykisk arbejdsmiljø er ikke “curlingledelse”. Det er kompetent ledelse. Sådan lyder meldingen fra Tomas Kepler, formanden for Akademikerne, efter Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i arbejdsgiverorganisationen TEKNIQ, i Børsen har kritiseret forslaget om, at alle ledere skal have obligatorisk uddannelse i psykisk arbejdsmiljø.
Akademikere: Bomstærk økonomi skal også være stærk i fremtiden27.8.2026 15:10:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi buldrer derudaf takket være en tårnhøj beskæftigelse. Men festen fortsætter kun, hvis vi nedbringer stress og skaber et mere fleksibelt pensionssystem, siger Tomas Kepler, formand for Akademikerne.
500.000 akademikere om regeringsgrundlaget: Endelig tager vi et opgør med stress2.6.2026 17:53:14 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne har store roser til det nye regeringsgrundlag, som blandt andet lægger op til et opgør med den voksende stressepidemi og en styrkelse af konkurrenceevnen gennem ambitiøse investeringer i forskning og uddannelse.
Stort og historisk ja til OK26-resultatet15.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
180.000 akademikere har stemt samlet ja til OK26-resultatet i stat, kommuner og regioner.
Akademikerne: Stærkt, modigt og rigtigt med lempeligere pensionsalder5.3.2026 13:30:19 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand bakker op om tiltrængt opgør med den automatisk stigende folkepensionsalder, som i dag stiger hurtigere end levealderen. Det var det afgørende i Akademikernes pensionsudspil fra sidste efterår. Socialdemokratiets udspil skaber en række mere rimelige og realistiske balancer, som ikke mindst kommer de unge generationer til gode, så de ikke bliver de store tabere i pensionsdebatten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
