Høringssvar om fælleseuropæiske regler for krisehåndtering af nødlidende kreditinstitutter
9.5.2023 15:23:42 CEST | Finans Danmark | Nyhed
EU-Kommissionen har i midten af april offentliggjort forslag til revision af de fælleseuropæiske regler for krisehåndtering af nødlidende kreditinstitutter (CMDI-pakken). Der er meget fokus på forslaget i Europa, da formålet med forslaget er at sikre en gennemførlig krisehåndtering for alle europæiske banker uanset størrelse.
Regeringen har bedt om input til grund- og nærhedsnotatet. Overordnet mener Finans Danmark, at:
- Det er centralt, at man sikrer et troværdigt og gennemførligt afviklingsregime for alle europæiske banker uanset størrelse. CMDI-pakken indeholder elementer, der trækker i denne retning og vi mener, at man bør støtte disse elementer med nogle præciseringer, da det kan være med til at sikre en europæisk praksis for afvikling af banker, der er i overensstemmelse med den måde, som vi i dag håndterer nødlidende banker i Danmark på.
- De nuværende danske principper for fastsættelse af NEP-krav for ikke-SIFI-banker kan rummes i CMDI-forslaget, men vi finder det væsentligt at blive betrygget i, at også myndighederne vurderer, at de nuværende danske principper for fastsættelse af NEP-krav for ikke-SIFI-banker kan rummes i CMDI-forslaget.
- CMDI-forslaget indeholder en generel ”depositor preference”, der øger risikoen for, at indskydergarantifonde kan komme til at have tab på de dækkede indlån ved en bankafvikling. Herved skabes der et grundlag for, at midler fra indskydergarantifonde kan medvirke ved en bankafvikling. Forslaget indebærer dermed en risiko for, at bankernes generelle omkostninger til indskydergarantifondene øges i krisetider, samtidig med at kreditorer i mindre omfang vil skulle bidrage til omkostningerne ved en bankafvikling. På den baggrund kan Finans Danmark ikke støtte forslaget om en generel ”depositor preference”.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Danskerne forsøgt svindlet for over en halv milliard i 20253.4.2026 08:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Kriminelle forsøgte at stjæle 548 millioner fra danskernes konti i 2025. Det er det højeste tal i tre år. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Dog lykkedes det blot de kriminelle at slippe afsted med godt halvdelen takket være en indsats fra både kunder og banker – men tabene er stadig over 50 mio. kr. større end i 2024.
Kamp om sommerhusene: Færre til salg og priserne stiger28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskere på udkig efter et nyt sommerhus i påsken har langt færre muligheder end sidste år, samtidig med at priserne er steget i mellemtiden. Udbuddet er faldet kraftigt på tværs af hele landet, mens de største prisstigninger ses øst for Storebælt. Men der er også mulighed for at forhandle prisen ned. Det viser nye tal fra Finans Danmark
9. klasse fra Kerteminde nye mestre i privatøkonomi27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
9.X på Nymarken skole i Kerteminde har vundet Pengequizzen 2026, som markerer afslutningen på årets Pengeuge.
Færre boliger til salg presser priserne op18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligmarkedet afsluttede 2025 med markant færre boliger til salg på tværs af alle boligtyper sammenlignet med året før, og priserne er fulgt med op. Faldet er størst for ejerlejligheder i Københavns omegn, hvor udbuddet næsten er halveret på ét år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Høringssvar om udkast til ændring af bekendtgørelse og vejledning om genopretningsplaner16.3.2026 10:27:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Finanstilsynet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum