Hold nu fast i de gode takter langs E45-vejarbejde ved Aarhus
25.5.2023 12:27:10 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse

Det går stærkt på motorvejen, og under normale forhold er det også meningen. Men i tilfælde af vejarbejde bliver hastigheden sat ned – med en forventning om at bilisterne følger trop.
Desværre er det ikke altid tilfældet, og langs et større vejarbejde på E45 ved Aarhus har Vejdirektoratet kæmpet ekstra hårdt for at få bilisterne ned i fart.
”Bilisterne – og særligt lastbilerne – kører simpelthen for stærkt, og det skaber utryghed blandt vores vejarbejdere. Derfor har vi forsøgt at tage skrappere midler i brug med blandt andet vejbump og smallere kørespor, så bilisterne bliver tvunget ned i fart. Derudover har vi indsat flere skiltevogne for at beskytte vores vejarbejdere,” siger projektchef i Vejdirektoratet Robin Højen Madsen.
Vejdirektoratet og dets entreprenør Arkil har gentagne gange været ude med opråb til trafikanterne, og de seneste nætter har Østjyllands Politi haft færdselsbetjente til at udføre fartkontrol på strækningen. Tiltagene har haft en positiv effekt, og de fleste trafikanter ser ud til at have forstået budskabet. Men der er stadig for mange, der kører for stærkt.
Flere lastbilchauffører blev blitzet
Efter første nat med fartkontrol rapporterede Østjyllands Politi, at hele 132 bilister blev målt til at køre for stærkt forbi vejarbejdet, der bliver udført som aften- og nattearbejde i midterrabatten for at være til mindst mulig gene for trafikanterne. Den efterfølgende nat faldt antallet af fartsyndere drastisk, men nu er det desværre steget igen.
Blandt de blitzede trafikanter er også en del lastbilchauffører, og undervejs har der været flere episoder med lastbiler, der har påkørt kegler.
”Det ser ud til, at vores skærpede tiltag og Politiets tilstedeværelse har haft en vis effekt. Vi fortsætter med at råbe op og krydser fingre for, at vi snart får trængt igennem til de sidste trafikanter med budskabet om at vise hensyn, sænke farten og holde fokus. Ikke mindst nu hvor politiet er færdige med deres kontrol i denne omgang,” siger Robin Højen Madsen.
Har du brug for at få repeteret de gode råd, så læs med herunder.
Sådan kører du sikkert forbi et vejarbejde
- Koncentrer dig om din kørsel
- Vær opmærksom på ændringer på vejen
- Respekter hastighedsgrænsen
- Hold afstand til forankørende
- Hold din vognbane frem til flettepunktet
- Vær opmærksom på udrykningskøretøjer
Resultat af Østjyllands Politis fartkontrol
Mandag 22. maj
- Kørte for stærkt: 132
- Betinget frakendelse af kørekortet: 37
- Klip i kørekortet: 19
Tirsdag 23. maj
- Kørte for stærkt: 22
- Betinget frakendelse af kørekortet: 1
- Klip i kørekortet: 1
Onsdag 25. maj
- Kørte for stærkt: 40
- Betinget frakendelse af kørekortet: 7
- Klip i kørekortet: 4
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder









Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Ny tilkørsel og nedrivning af bro ved E45 Aarhus Nord kan give forlænget rejsetid20.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der vil være omkørsel og risiko for kø ved Motorvejskryds Aarhus Nord fra mandag den 23. marts, hvor Vejdirektoratet arbejder med en ny tilkørsel fra Hinnerup mod E45 i sydgående retning, og igen efter påske hvor en bro skal rives ned.
Nu genåbner Rådvedvej over E45 ved Horsens20.3.2026 12:54:04 CET | Pressemeddelelse
Rådvedvej og den nye bro over E45 Østjyske Motorvej mellem Horsens V og Horsens N åbner inden påske.
E20 får ny asfalt mellem Korsør og Vemmelev18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet reparerer den slidte asfalt på E20 Vestmotorvejen mellem Korsør og Vemmelev fra den 23. marts til den 1. april. Af hensyn til trafikanterne bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
Dronning Margrethe II’s Bro åbner for trafik17.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inden længe kan de første biler og cykler tage turen over Storstrømmen på Dronning Margrethe II’s Bro. Broen åbner for bil- og stitrafik mandag den 23. marts.
Kom til informationsmøde om 3. etape af Kalundborgmotorvejen17.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 25. marts afholder Vejdirektoratet et informationsmøde i Knabstrup Hallen om 3. etape af Kalundborgmotorvejen. Mødet vil omhandle strækningen mellem Tornved og Knabstrup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum