Hold fast i ens pensionsalder for alle
21.2.2019 12:34:59 CET | Lederne | Pressemeddelelse
Andelen af 67-årige, der stadig arbejder, er fordoblet på 15 år. Samtidig stopper færre på grund af dårligt helbred, viser nye undersøgelser, som Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, VIVE, har lavet til brug for regeringens seniortænketank, som Lederne er en del af.
I 1997 var det 36 procent, som trak sig tilbage på grund af dårligt helbred, mens det i 2017 kun var 23 procent.
- Tallene viser, at der er et klart behov for at hjælpe den – heldigvis mindre og mindre – gruppe, som ikke kan arbejde til de når pensionsalderen. Men dette afgrænsede problem bør ikke håndteres ved at ofre den kendte folkepension, som er fælles for alle uanset deres baggrund på arbejdsmarkedet, siger Henrik Bach Mortensen, direktør hos Lederne.
Ser man på, hvor mange af de 67-årige, der er erhvervsaktive, er tallet ifølge VIVE vokset fra 10 procent i 2002 til 19 procent i 2017.
VIVE har undersøgt, hvorfor nogle ældre vælger at blive i jobbet. Det handler blandt andet om at være tilfreds med sin arbejdstid, at opleve, at man har indflydelse på opgaver, at man kan leve op til kravene i jobbet og kan bruge sine kompetencer, samt at der er et godt arbejdsmiljø, både fysisk og socialt.
- Vi har som samfund brug for, at danskerne arbejder længere. Sådan vil det være de kommende år, og derfor bør vi bruge ressourcer på at undersøge, hvad der kan gøre det attraktivt for seniorerne at blive på arbejdsmarkedet. Det kan være, at nogle skal skifte spor til en anden jobfunktion, gå ned i tid, eller have mulighed for at fleksible arbejdstider, siger Henrik Bach Mortensen.
Kontakter
Morten Bonde Pedersen
Pressekonsulent
mobil: 29484086
mpe@lederne.dk
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne og Tryg går sammen om at levere større medlemsfordele1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere tryghed. Mere værdi. Ledernes medlemmer får nu adgang til en attraktiv forsikringsløsning hos Tryg med ekstra gode vilkår, dedikeret rådgivning og målrettede fordele.
Lederne: Godt at Danmark igen har en regering – nu skal tiden gives tilbage til ledere og virksomheder2.6.2026 16:00:41 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har brug for politisk ledelse i en tid præget af geopolitisk uro, hårdere international konkurrence og store omstillinger. Derfor glæder Lederne sig over, at der nu er dannet en ny regering – og særligt over regeringens ambition om at kortlægge og reducere de administrative byrder for dansk erhvervsliv.
Fire ud af ti ledere overvejer nyt job – virksomheder skal konkurrere på mere end løn26.5.2026 10:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder risikerer at miste ledere, hvis samarbejdsklima og work-life-balance halter.
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum