Den Kongelige Samling

H.M. Dronningens nisser kommer til Koldinghus

17.11.2022 00:00:00 CET | Den Kongelige Samling | Pressemeddelelse

Del
I år udkommer bogen ”Kongehusets julekalender: Nissefars julerejse gennem kongerækken”. Omdrejningspunktet for fortællingen er en oplevelsesrejse gennem den danske kongerække, hvor nisser i følgeskab af en juleengel rejser rundt på de danske slotte og støder på spor, som danske konger og dronninger gennem mere end 1000 år har efterladt sig. Juleeventyret bringer fortællinger om nogle af de mange majestæter, som har siddet på den danske trone forud for Dronningen, og således markerer julekalenderens tema samtidig, at Dronningen i 2022 har haft 50-års Regeringsjubilæum.
Dronningens nisser. Foto: Keld Navntoft
Dronningens nisser. Foto: Keld Navntoft

Det er H.M. Dronningen, der har skabt historiens seks små nissefigurer og en juleengel, som kan ses på Koldinghus fra 15. november til 30. december. I forbindelse med den lille nisseudstilling kan museets gæster lave deres helt egne nisser, inspireret af Dronningens design og de kan træde ind i tre kæmpe udgaver af Dronningens nisse, designet af Koldinghus’ eventkoordinator Claudia Bøje Hansen og syet af frivillige fra Den Kongelige Systue på Koldinghus.

-       Vi har valgt at lade Dronningens nisser og juleengel være omdrejningspunktet for masser af aktiviteter med fokus på blandt andet julens kreative traditioner. Med pap, saks og lim kan besøgende gøre Dronningen kunsten efter og selv skabe deres egne julenisser. Eller de kan træde ind i en julenisse i menneskestørrelse og tage et nissebillede. Vi er utrolig glade for, at Kongehuset har givet os mulighed for at udstille disse små fine nisser og vi håber, at museets gæster vil bruge workshoppen til at tage en lille pause fra juleræset og være kreative sammen. At lave noget unyttigt, helt i Dronningens ånd, siger museumsdirektør Thomas C. Thulstrup.

Fakta

Dronningens nisser kan ses på Koldinghus fra 15. november – 30. december. Der er nisseworkshop alle dage på Koldinghus. Det bliver i samme periode også muligt at lave nisser, inspireret af Dronningens design på Amalienborgmuseet, hvor der også vil være tre nisser i menneskestørrelse. Dronningens nisser fra ”Kongehusets Julekalender” kan kun ses på Koldinghus.

Kontakter

Billeder

Dronningens nisser. Foto: Keld Navntoft
Dronningens nisser. Foto: Keld Navntoft
Download
”Kongehusets julekalender: Nissefars julerejse gennem kongerækken” har Koldinghus på forsiden og er udgivet på Politikens Forlag.
”Kongehusets julekalender: Nissefars julerejse gennem kongerækken” har Koldinghus på forsiden og er udgivet på Politikens Forlag.
Download
H.M. Dronningen. Foto: Kongehuset
H.M. Dronningen. Foto: Kongehuset
Download

Information om Den Kongelige Samling

Den Kongelige Samling
Den Kongelige Samling
Øster Voldgade 4A
1350 København K

3315 3286https://www.denkongeligesamling.dk/

Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling

Koldinghus åbner stor udstilling om H.M. Dronning Margrethes kirketekstiler22.10.2026 16:36:20 CEST | Pressemeddelelse

Fra 4. juni 2027 kan besøgende på Koldinghus opleve udstillingen TROENS TRÅD – H.M. Dronning Margrethes kirketekstiler. Udstillingen samler omkring 30 af Dronning Margrethes kirketekstiler og fortæller historien om Dronning Margrethes arbejde med at skabe messehagler, bispekåber og altertekstiler med broderier og patchwork til kirker i Danmark, Grønland og udlandet. Med værker, skitser, syprøver og personlige fortællinger åbner udstillingen døren til et kunstnerisk virke, hvor tro, farver, symbolik og håndværk går hånd i hånd.

Dronningen åbner Christian 4.s nyrestaurerede vinterstue på Rosenborg Slot22.10.2026 13:48:12 CEST | Pressemeddelelse

Torsdag 5. november kl. 16.30 åbner H.M. Dronning Mary officielt Vinterstuen på Rosenborg Slot efter tre års restaurerings- og forskningsarbejde. Restaureringen har omfattet rummets historiske udsmykning, herunder næsten 100 malerier, det rigt udskårne panelværk og kaminen, og giver samtidig ny viden om et af de mest autentisk bevarede rum fra Christian 4.s tid. Åbningsarrangementet er for inviterede og for pressen.

Dronning Mary bærer Dronning Alexandrines safirsmykke for første gang20.10.2026 08:17:28 CEST | Pressemeddelelse

For første gang har H.M. Dronning Mary båret Dronning Alexandrines historiske safirsmykke som diadem og den tilhørende broche på et armbånd. Dermed er et smykke med mere end 125 års kongelig historie igen taget i brug af en dansk dronning. I et tæt samarbejde mellem H.M. Dronning Mary, Den Kongelige Samling og smykkedesignerne Diana Holstein og Hanan Emquies fra Emquies-Holstein er der udviklet nye, fuldt reversible monteringer, som gør det muligt at bære det historiske safirsmykke på flere forskellige måder. Fra 24. oktober 2026 kan smykket ses på Amalienborgmuseet, når Dronningen ikke bærer det ved officielle lejligheder.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye