HK: Hokus Pokus - VIVE har fjernet lønforskellen mellem mænd og kvinder med et trylleslag
22.10.2020 15:37:03 CEST | HK Danmark | Pressemeddelelse
VIVE-rapporten blev bestilt af den tidligere beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) og var sat i verden for at ”undersøge, om man med nye metoder kan forklare den i dag uforklarlige forskel på mænd og kvinders løn”.
- VIVE har med et trylleslag fjernet lønforskellen mellem mænd og kvinder. Det gør de blandt andet ved at bruge forklaringer, der ikke giver mening i en ligelønsanalyse. Man kan ikke forklare uligeløn med uligeløn, siger Martin Rasmussen, næstformand i HK Danmark.
En af de nye variable, som benyttes i VIVE-analysen, er, at en høj kvindeandel i et givent job på arbejdspladsen kan føre til lav løn. En høj kvindeandel er ikke en gyldig begrundelse for lønforskelle i ligelønsretten. Forklaringer som ”mandejobs og kvindejobs” eller det forhold, at kvinder i gennemsnit er lavere lønnet end mænd, som VIVE forsøger sig med, kan begge være et resultat af diskrimination.
- VIVE kan med deres nye rapport risikere at afsporet debatten om ligeløn mellem mænd og kvinder. Det er enormt problematisk. I HK kæmper vi forsat for ligeløn. Det håber vi også, regeringen gør, siger Martin Rasmussen.
Nøgleord
Kontakter
Lasse Hansen
Kommunikationsrådgiver, HK Danmark
20849816
Lasse.struwing.hansen@hk.dk
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK Danmark ansætter Anton Thorell Carøe som ny cheføkonom31.8.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. september tiltræder Anton Thorell Carøe som ny cheføkonom i HK Danmark. Han kommer senest fra en stilling som økonom i AL Sydbank, det tidligere Arbejdernes Landsbank, og skal være med til at styrke HK Danmarks økonomiske analyser og position i den offentlige debat.
Sundhed og trivsel: HK og Falck indgår nyt partnerskab16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag har alle HK-medlemmer mulighed for at få adgang til en online læge og mulighed for at tilkøbe en HK-sundhedsordning. Det er resultater af et nyt partnerskab mellem Falck og HK.
HK hædrer arbejdet med udsatte børn og familier11.6.2026 18:41:03 CEST | Pressemeddelelse
Mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Unge uden uddannelse eller job. Og børn fra familier, der ikke kan få hverdagen til at hænge sammen. Fem år i træk har HK's HandleKraft-pris sat spot på dem, der ofte glemmes. I år går prisen til Børnesagens Fællesråd.
HK roser ny regering for fokus på stress, leveomkostninger og AI-samarbejde2.6.2026 16:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ambitioner om at mindske stress, lette presset fra høje leveomkostninger og inddrage arbejdsmarkedets parter i et nationalt digitalt partnerskab om AI møder ros fra HK.
HK går frem med 3.000 medlemmer19.5.2026 08:02:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere vælger HK til. HK har fået 3.000 flere arbejdsmarkedsaktive medlemmer. Det oplyser fagforeningen på baggrund af de medlemstal, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
