HK: Flot udspil til tidlig tilbagetrækning
- Vi har med spænding ventet på regeringens udspil til denne reform, for ambitionerne har været høje og faldgruberne store. Men den ramme der er fremlagt i dag, ser rigtig fornuftig og gennemtænkt ud, siger Kim Simonsen.
Ifølge HK’s formand er det afgørende, at der i regeringens forslag ikke gøres forskel på lønmodtageres muligheder for at opnå retten til tidlig tilbagetrækning.
- Reformen lægger op til at løse nogle af de udfordringer, som systemet i dag ikke tager højde for. Vejene ud af arbejdsmarkedet, for dem der virkelig er nedslidte, er meget kringlede i dag. Regeringens forslag giver flere mulighed for at gå med værdigheden i behold inden nedslidningen rammer alvorligt, fordi det bliver givet som en rettighed. Det har været afgørende, og regeringen i mine øjne lykkedes flot med dette udspil, siger Kim Simonsen.
Mange HK’ere mærker sliddet
Forslaget vil i sin nuværende form betyde, at ca. 4.500 HK’ere får ret til at trække sig tilbage tidligere end folkepensionsalderen når reformen træder i kraft. Dermed udgør HK’s medlemmer en stor del af målgruppen, hvilket glæder formanden.
- Det har været vigtigt for os i HK at understrege, at nedslidning er et bredt begreb, der ikke kun kan opgøres i, hvor mange kilo man slæber rundt på i sit job. Nedslidning er også mikrobelastninger gentaget i årevis, og hårdt psykisk arbejdsmiljø, der munder ud i stress, som flere af vores medlemmer desværre oplever. Nu må vi så se, hvor mange der ender med at benytte sig af muligheden for tidlig tilbagetrækning, men at muligheden er der – også for laboranten, kasseassistenten og sagsbehandleren – er et afgørende element for os, siger Kim Simonsen.
Læser man sig ned i teksten er det ifølge Kim Simonsen værd at bemærke – og rose – at der i udspillet tages højde for perioder med barsel, deltid, ledighed, fleksjob og selvstændig virksomhed, når der skal tælles år på arbejdsmarkedet.
- Alt i alt vil jeg mene, at skønhedsfejlene ved dette udspil er ganske små. Vi så for eksempel gerne, at grænsen for, hvor meget man må tjene ved siden af, uden at blive modregnet i sin ydelse, hæves fra de foreslåede 24.000 kroner om året. Det vil for mange kunne give en mere glidende overgang til pensionisttilværelsen, og samtidig bidrage positivt til arbejdsudbuddet, siger Kim Simonsen.
Kontakter
Søren GisselmannKommunikationschef
Tlf:24600605soeren.gisselmann@hk.dkInformation om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Ny analyse: Gradvis opstart efter stress halverer risikoen for, at man falder ud af job8.9.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 danskere har ikke mulighed for at starte gradvist op efter en stress-sygemelding. Det har stor betydning for, om de falder ud af job, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Derfor skal arbejdsgivers vetoret fjernes i lovgivningen, mener HK.
HK bakker op om en økonomisk lettere hverdag – men ikke på bekostning af værdig tilbagetrækning29.8.2025 11:03:20 CEST | Pressemeddelelse
“Regeringens finanslovforslag har ambitioner om at gøre det billigere at være dansker og løfte velfærden. Det er godt og tiltrængt. Men en bedre hverdag hænger uløseligt sammen med et arbejdsliv, man kan holde til – og trække sig fra i tide”, mener forbundsformand for HK, Anja C. Jensen.
Beskæftigelsesministeren tager på Jobpatrulje2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kører beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen og HK’s forbundsformand Anja C. Jensen med Jobpatruljen for at tjekke op på unge fritidsjobberes arbejdsforhold. For det er afgørende, at unge får en god start på arbejdslivet.
Ny analyse: Stress øger risiko for tidlig tilbagetrækning med 50 %27.6.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd forud for stormøde om stress viser, at arbejdsrelateret stress øger risikoen for at trække sig fra arbejdsmarkedet før pensionsalderen. “Den nye dokumentation understreger endnu en gang, hvorfor et øget politisk fokus på stress giver mening samfundsøkonomisk,” siger forbundsformand for HK.
Presseinvitation: Stormøde om stress 27. juni24.6.2025 09:51:10 CEST | Pressemeddelelse
Det er tid til handling. HK inviterer til politisk stormøde om stress. På mødet vil politikere, arbejdsmarkedets parter og centrale aktører give beskæftigelsesministeren input til løsninger mod stress.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum