HK: Finanslov sætter ny, grøn og bedre kurs
2.12.2019 22:23:37 CET | HK Danmark | Pressemeddelelse
Investeringer i velfærd og et farvel til omprioriteringsbidraget på uddannelse. En stærkere klimaindsats og flere ressourcer til et hårdt presset skattevæsen. Det er vigtige årsager til, at finansloven for 2020 får en positiv modtagelse hos HK. Formand Kim Simonsen glæder sig over, at regeringens første finanslov sætter en mere fornuftig og bæredygtig kurs for Danmark.
- Danmark skal investere mere og ikke mindre i uddannelse, hvis vores samfund skal kunne udnytte den digitale og den grønne vækstmotor. Der er ingen vej udenom. Så det er et klogt første skridt, at finansloven lægger omprioriteringsbidraget på uddannelse i graven. Og så er det godt at se, at finansloven trækker Danmark i en grønnere retning.
HK-formanden noterer sig, at finansloven giver markant flere penge til velfærd. Penge, som ikke blot kan matche det såkaldte demografiske træk, men mere til.
- Det er godt og tiltrængt, at finansloven løfter vores fælles velfærd betydeligt efter mange år med nedskæringer. Det er afgørende, at vi kan stole på, at vores velfærdssamfund er der for dem, der har brug for det, siger Kim Simonsen og tilføjer:
- Så meget desto vigtigere er det at få taget hul på arbejdet med at genoprette et skattevæsen, som er udsultet efter nedskæring på nedskæring. Det vil jeg se frem til at læse mere om i den endelige aftaletekst.
Nøgleord
Kontakter
Kommunikationschef, HK
Søren Gisselmann
24 60 06 05
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Sundhed og trivsel: HK og Falck indgår nyt partnerskab16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag har alle HK-medlemmer mulighed for at få adgang til en online læge og mulighed for at tilkøbe en HK-sundhedsordning. Det er resultater af et nyt partnerskab mellem Falck og HK.
HK hædrer arbejdet med udsatte børn og familier11.6.2026 18:41:03 CEST | Pressemeddelelse
Mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Unge uden uddannelse eller job. Og børn fra familier, der ikke kan få hverdagen til at hænge sammen. Fem år i træk har HK's HandleKraft-pris sat spot på dem, der ofte glemmes. I år går prisen til Børnesagens Fællesråd.
HK roser ny regering for fokus på stress, leveomkostninger og AI-samarbejde2.6.2026 16:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ambitioner om at mindske stress, lette presset fra høje leveomkostninger og inddrage arbejdsmarkedets parter i et nationalt digitalt partnerskab om AI møder ros fra HK.
HK går frem med 3.000 medlemmer19.5.2026 08:02:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere vælger HK til. HK har fået 3.000 flere arbejdsmarkedsaktive medlemmer. Det oplyser fagforeningen på baggrund af de medlemstal, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik.
HK styrker sin politisk-strategiske ledelse26.3.2026 11:00:49 CET | Pressemeddelelse
Søren Andersen Kinnerup bliver ny stabschef for Center for Politik, Organisation og Kommunikation i HK Danmark. Han kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Erhvervsministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum