HK Danmark får sin første kvindelige formand nogensinde

I hele sin 121 år lange historie har HK aldrig haft en kvindelig formand. Indtil nu. 51-årige Anja C. Jensen skal fremover stå i spidsen for HK’s over 220.000 medlemmer. Det står klart efter en tæt afstemning på HK Danmarks 33. ordinære kongres i København.
Med sine 178 stemmer vandt Anja C. Jensen kampvalget mod Martin Rasmussen, der fik 173. Anja C. Jensen overtager dermed stafetten fra Kim Simonsen, som går af pga. alder efter over 13 år i formandsstolen. Den nye formand, som nu indtager den øverste plads i Danmarks næststørste fagforening, siger samtidig farvel til posten som næstformand i HK Privat, som hun har haft siden 2019.
I sin opstillingstale påpegede Anja C. Jensen:
- Uden HK’erne går Danmark i stå. Og det fortjener vi meget mere anerkendelse for. Derfor skal vi også være MEGET bedre til at tale hinanden op, støtte hinanden og dele med hinanden. Det skal handle om medlemmerne udfordringer, før det handler om HK’s udfordringer.
HK’s første kvindelige formand har tidligere været ansat i Kost- og Ernæringsforbundet og HK Handel Hovedstaden, har to perioder som medlem af kommunalbestyrelsen i Frederiksberg Kommune i bagagen og er oprindeligt uddannet receptionist.
Anja C. Jensen
- 51 år
- Ny formand for HK Danmark
- Kommer fra en post som næstformand for HK Privat, som hun har haft siden 2019
- Tidligere bl.a. specialkonsulent i forhandlingsafdelingen i Kost- og Ernæringsforbundet, faglig sekretær i HK Handel Hovedstaden; medlem af kommunalbestyrelsen i Frederiksberg Kommune for Socialdemokratiet (2009-2013 og 2015-2018).
- Uddannet receptionist
Om HK
- HK er med over 220.000 medlemmer Danmarks næststørste fagforening.
- HK har fire sektorer: HK Handel, HK Kommunal, HK Privat og HK Stat
- HK består derudover af syv lokalafdelinger, som medlemmerne er organiseret i i forhold til geografi.
Kontakter
Søren Gisselmann, Kommunikationschef
24 60 06 05
Anna Christensen, Kommunikationsrådgiver
30 10 00 21
Billeder

Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Ny analyse: Gradvis opstart efter stress halverer risikoen for, at man falder ud af job8.9.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
4 ud af 10 danskere har ikke mulighed for at starte gradvist op efter en stress-sygemelding. Det har stor betydning for, om de falder ud af job, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Derfor skal arbejdsgivers vetoret fjernes i lovgivningen, mener HK.
HK bakker op om en økonomisk lettere hverdag – men ikke på bekostning af værdig tilbagetrækning29.8.2025 11:03:20 CEST | Pressemeddelelse
“Regeringens finanslovforslag har ambitioner om at gøre det billigere at være dansker og løfte velfærden. Det er godt og tiltrængt. Men en bedre hverdag hænger uløseligt sammen med et arbejdsliv, man kan holde til – og trække sig fra i tide”, mener forbundsformand for HK, Anja C. Jensen.
Beskæftigelsesministeren tager på Jobpatrulje2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kører beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen og HK’s forbundsformand Anja C. Jensen med Jobpatruljen for at tjekke op på unge fritidsjobberes arbejdsforhold. For det er afgørende, at unge får en god start på arbejdslivet.
Ny analyse: Stress øger risiko for tidlig tilbagetrækning med 50 %27.6.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd forud for stormøde om stress viser, at arbejdsrelateret stress øger risikoen for at trække sig fra arbejdsmarkedet før pensionsalderen. “Den nye dokumentation understreger endnu en gang, hvorfor et øget politisk fokus på stress giver mening samfundsøkonomisk,” siger forbundsformand for HK.
Presseinvitation: Stormøde om stress 27. juni24.6.2025 09:51:10 CEST | Pressemeddelelse
Det er tid til handling. HK inviterer til politisk stormøde om stress. På mødet vil politikere, arbejdsmarkedets parter og centrale aktører give beskæftigelsesministeren input til løsninger mod stress.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum