Hjælp til benamputerede og patienter i risiko for benamputation øges
14.12.2022 08:19:00 CET | Region Sjælland | Pressemeddelelse
Region Sjælland forstærker hjælpen til benamputerede patienter og patienter i langvarig sårbehandling i risiko for benamputation.
Det er målet med en bevilling på 5 millioner kroner fra regionsrådet til Vidensenhed for Rehabilitering ved Sår og Amputationer (ViRSA).
- Vi skal gøre alt, hvad vi kan for patienter i risiko for benamputation og for de patienter, hvor en amputation desværre ikke kan undgås. Vi skal generelt have fokus på livet efter amputation, og hvordan sundhedsvæsenet kan hjælpe borgerne bedst muligt. Gennem arbejdet i Vidensenhed for Rehabilitering ved Sår og Amputationer (ViRSA) vil vi forstærke den indsats, siger regionsrådsformand Heino Knudsen.
Samler viden til gavn for patienter og pårørende
Forskningen viser, at der fra sygehus til sygehus og fra kommune til kommune kan være forskel på, hvilket tilbud benamputerede patienter og patienter i langvarig sårbehandling i risiko for benamputation får, og hvor stor viden det behandlende sundhedspersonale har.
ViRSA opbygger og udbreder viden med det formål at forbedre de rehabiliterende og lindrende tilbud til patienterne. Det skal føre til bedre genoptræning og bedre lindring af smerter og andre gener. Blandt andet gennem mere viden til både sundhedspersonale, patienter og pårørende.
- Patienterne skal opleve sammenhæng i deres forløb, og at veluddannet personale står for behandlingen. ViRSA skal opbygge viden og stå for at udbrede den viden, vi allerede har, så alle patienter og pårørende kan få god behandling, hjælp og støtte, siger Heino Knudsen.
Amputerede kan få egen rådgiver
Vidensenheden har eksisteret i to år, og bevillingen på 5 millioner kroner sikrer, at VIRSA kan fortsætte de næste fem år. Pengene skal gå til drift. Derudover arbejdes der på at skaffe fondsmidler til konkrete projekter.
Der er allerede gang i flere forskningsprojekter finansieret af fonde herunder Steno Diabetes Center Sjælland. En national amputations database er ved at blive opbygget, og personale fra ViRSA har stået i spidsen for at udvikle nationale kliniske retningslinjer på området. Aktuelt er der også et projekt i gang med at udvikle en proaktiv og lindrende tilgang til patienter med diabetiske fodsår.
Med bevillingen fra regionsrådet kan der sættes nye projekter i gang. Ny-amputerede og deres pårørende kan se frem til at blive fulgt og have adgang til personlig rådgivning. Derudover er en ny hjemmeside med relevant viden på tegnebrættet.
Vidensenhed for Rehabilitering ved Sår og Amputationer er en regional funktion placeret på Holbæk Sygehus og er udviklet i samarbejde mellem sygehuset, Ortopædkirurgisk Afdeling, og Steno Diabetes Center Sjælland.
Indsatsen supplerer den handleplan for det karkirurgiske område, der blev politisk vedtaget i august. Handleplanen indeholder flere initiativer for at forebygge benamputationer.
Kontakter
Heino KnudsenRegionsrådsformand
Tlf:51 14 54 96heikn@regionsjaelland.dkPressevagten
Tlf:57 87 50 52presse@regionsjaelland.dkInformation om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Mette Touborg fratræder sin stilling som regionsdirektør17.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter eget ønske fratræder Mette Touborg som regionsdirektør i Region Sjælland for at tiltræde en stilling som kommunaldirektør i Odsherred Kommune. Regionsrådet vil på ekstraordinært møde 24. februar behandle spørgsmålet om udpegning af fremtidig regionsdirektør for Region Sjælland
Region Sjælland halverer CO₂ udledningen fra energi på ét år17.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På blot ét år har Region Sjælland reduceret CO₂-udledningen fra fjernvarme, forsyning og el med 51 %. Samlet set er regionens totale udledninger faldet med 8 % fra 2023 til 2024, selv om aktiviteten er steget.
Hvilken uddannelsestype er du? Ny kampagne skal lokke unge til sundhedsuddannelser16.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Unge skal i højere grad vælge en sundhedsuddannelse. Derfor lancerer Region Sjælland i dag en ny kampagne og et digitalt univers, der sætter spot på de 20 forskellige uddannelser i regionen.
Holbæk-modellen får international anerkendelse29.1.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny forskning offentliggjort i anerkendt tidsskrift: Holbæk-modellen reducerer graden af inflammation hos børn og unge med overvægt - og dermed risikoen for at udvikle følgesygdomme som diabetes, hjerte-karsygdom og kræft.
Nyt personalehotel skal gøre sygehuset i Nykøbing Falster endnu mere attraktivt22.1.2026 14:05:55 CET | Pressemeddelelse
Overnatningsmulighederne for pendlere til Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. bliver nu endnu bedre med 24 nye værelser i det nye personalehotel CAMPUS II.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
