Hjælp på vej til kvinder med tabubelagt problem
Kvinder, der har svært ved at holde på luft eller afføring, går ofte alene med problemet, og det går ud over deres livskvalitet. Derfor vil Københavns Kommune i samarbejde med Gastroenheden, Amager og Hvidovre Hospital fra januar 2020 tilbyde en uddannelse til kvinder, som lider af analinkontinens, så de kan lære mere om, hvordan man lever med problemet.
”Det her er noget, mange kvinder går og gemmer. De lider, men de taler ikke med nogen om problemet. Ofte end ikke til egen læge. Men der er hjælp at hente, og derfor er det rigtig vigtigt, at vi får udbredt den viden om de simple behandlingsmuligheder, der findes”, siger Malene Rübner-Petersen, konstitueret udviklingssygeplejerske i hjemmeplejen på Amager.
Uddannelsen varer 3x2 timer, hvor kvinderne lærer om de behandlingsmuligheder, der er, og udveksler erfaringer.
Uddannelsen gør en forskel
Uddannelsen er allerede afprøvet i Gastroenheden på Amager og Hvidovre Hospital med gode resultater. Én af de kvinder, som har deltaget, siger blandt andet: ”Uddannelsen behandler et meget svært emne på en fin, overskuelig og brugbar måde".
Evalueringen af patientuddannelsen i Gastroenheden viste, at mere end 50 % af kvinderne 1-3 måneder efter deltagelse på uddannelsen havde opnået signifikant reduktion af generne ved analinkontinens og signifikant forbedret livskvalitet.
”Med de gode resultater fra evalueringen synes vi, at det var oplagt at udvide med et lignende tilbud på Amager. Vi har mulighed for at gøre en stor forskel i mange kvinders liv, og med et tværsektorielt samarbejde ønsker vi at komme tættere på borgerne og dermed hjælpe endnu flere”, siger Cecilie Carlsen Caspersen, projektkoordinator i gastroenheden på Hvidovre Hospital.
Københavns Kommune og Gastroenheden, Amager og Hvidovre Hospital har indledt et tværsektorielt samarbejde for netop at bringe viden og erfaringer på området ud i kommunalt regi og dermed tættere på borgerne.
Uddannelsen starter i januar 2020, med ét hold om måneden frem til maj måned, hvorefter uddannelsen evalueres. Praktiserende læger kan henvise til uddannelsen via kommunal henvisning, og så kan kvinderne også selv henvende sig til kommunen via mail og telefon.
Fakta om patientuddannelsen:
Målgruppe: Kvinder over 18 år, der er bosiddende i Københavns Kommune, og som har svært ved at holde på luft og/eller afføring. Et problem, der ofte er overset og meget belastende for den enkelte. En almen praksis med 1500 patienter vil typisk have 30 kvinder, der lider af analinkontinens.
Indhold: Uddannelsen består af tværfaglig undervisning, herunder viden om opbygningen og funktioner i tarmen og simple behandlingsmuligheder suppleret med erfaringsudveksling blandt kvinderne og oplæg fra kvinder, der tidligere har deltaget på patientuddannelsen.
Tilmelding til uddannelsen via https://www.kk.dk/analinkontinens
Kontakter
Pressekonsulent Helene Marie Hassager: 31203160
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen

Rådhuspladsen 1
1599 København V
https://www.kk.dk/
Følg pressemeddelelser fra Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns kommune Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Københavns Kommune vil nedbringe ventetid til ADHD/ADD-tilbud20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ventetiden er i dag alt for lang for voksne københavnere med ADHD/ADD, som har brug for hjælp til at få hverdagen til at fungere bedre. Nu bliver kommunens undervisningstilbud udvidet, så borgerne kan komme hurtigere til.
Ny app varsler københavnere, som er særligt sårbare over for luftforurening30.4.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Når luftforureningen i København er høj, går det især ud over borgere, som lider af KOL, astma eller hjertesygdomme. Også børn med visse kroniske sygdomme og gravide er særligt sårbare, når luftforureningen er høj. Derfor har Københavns Kommune udviklet appen ’Byens Luft’.
Bedre lys til hundredvis af beboere og medarbejdere på Københavns plejehjem29.4.2025 06:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Et særligt døgnrytmelys, som efterligner solens rytme, er med til at øge livskvaliteten og skabe en bedre hverdag for beboere og medarbejdere på Københavns plejehjem. Kommunen har selv medvirket til at udvikle lysløsningerne, som snart er udbredt til hvert fjerde plejehjem i København.
København udvider nyåbnet efterfødselstilbud24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt tilbud om efterfødselshjælp til københavnske kvinder har netop slået dørene op, og interessen er stor. For at imødekomme efterspørgslen har budgetpartierne på rådhuset afsat flere penge til området.
Københavns Kommune: Ny indgang giver lettere adgang til hjælp til børn og unge i psykisk mistrivsel3.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Københavnske børn og unge, der mistrives psykisk, skal nemt og hurtigt kunne finde vej til det rette tilbud. Derfor har Københavns Kommune åbnet en ny indgang til børn og unge i psykisk mistrivsel og deres forældre, hvor de uden henvisning kan få vejledning, afklarende samtaler og evt. guides videre til relevante kommunale tilbud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum