Hjælp os med at hjælpe klimaet: Kom til mini-klimatopmøde

Der er gang i den grønne omstilling i Næstved Kommune. Målet er at nedbringe udslippet af CO2 med 70 procent fra 1990 til 2030 og gøre kommunen helt CO2-neutral i 2050.
Men ét er at skrive målene på et stykke papir – noget helt andet er at nå dem. Og her har politikerne brug for hjælp. De inviterer derfor borgerne i Næstved Kommune til mini-klimatopmøde. Næstved Byråd vil nemlig rigtig gerne have flere gode ideer til, hvad kommunen kan gøre.
Lettere sagt end gjort
En grundig kortlægning af CO2-forbruget i kommunen har gjort det tydeligt, hvor der især skal sættes ind - og det er på energiforbruget, transporten og landbruget. Det er ikke alle frugter, der hænger lige lavt – og det er heller ikke alting, kommunen selv kan gøre noget ved, påpeger formand for Klima-, Miljø- og Friluftsturismeudvalget, Rune Kristensen.
- Men det, vi kan forandre, er selvfølgelig vores egne vaner. Det lyder jo let nok, men det er det ikke nødvendigvis, ved jeg fra min egen hverdag, siger Rune Kristensen.
Han har selv tjekket CO2-udledningen fra sin egen husholdning ved at bruge det gratis, digitale værktøj klimaplan.nu.
- Det er ganske afslørende. For jeg kan jo se, at jeg fx skal springe på min cykel eller i toget lidt oftere i stedet for at tage bilen, jeg kan spare på strømmen og på det varme vand i hjemmet og så skal jeg være meget mere striks med indkøb af tøj og elektronik. Det bliver næppe særligt let. Måske med undtagelse af det med transporten – for jeg får faktisk arbejdet langt mere, når jeg tager toget.
Mød politikerne
Har du lyst til at møde Klima-, Miljø- og Friluftsturismeudvalget til en snak om, hvad kommunen – og du selv – kan gøre, så mød op til et af de tre mini-klimatopmøder i Fuglebjerg, Tappernøje eller Næstved.
Her afholdes mini-klimatopmøderne:
• 17. november kl. 17-18.30 i Fællessalen på Lille Næstved Skole afd. Fuglebjerg Skole, Sandvedvej 24, 4250 Fuglebjerg
• 24. november kl. 17-18.30 i mødelokalet på Korskilde Bibliotek, Korskildevej 2A, 4733 Tappernøje
• 1. december kl. 17-18.30 hos Ressource City på Maglemølle, Maglemølle 31, 4700 Næstved
Nøgleord
Kontakter
Rune KristensenFormand for Klima-, Miljø- og Friluftsturismeudvalget
Tlf:21 78 28 42rukris@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Næstved Kommune runder 85.000 indbyggere3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over de seneste fem år er indbyggertallet steget med 2.000 borgere, så der nu bor 85.007 indbyggere i Næstved Kommune. Det er Lille Næstved (Næstved by), Næstved Nord (Næstved by) og Glumsø, der procentvis har haft den største stigning i antallet af beboere de seneste fem år.
Næstved i top 5 på liste med mest solgt erhvervsjord2.7.2025 13:01:58 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Kommune er i top 5 på listen over kommuner i landet, hvor der er solgt flest kvadratmeter jord til erhverv i 2024. Blandt kommunerne øst for Storebælt placerer Næstved sig som nummer 2 med 115.013 solgte kvadratmeter. Det viser Estate Medias årlige undersøgelse af jordsalg i Danmarks kommuner.
Nyt børnebibliotek er på vej i Næstved1.7.2025 08:44:14 CEST | Pressemeddelelse
Den 3. oktober slår Næstved Bibliotek dørene op til et helt nyt børnebibliotek, der skal vække læselyst gennem leg, sansning og fordybelse.
Intens indsats i Lokale Treparter: ”Det tegner godt”23.6.2025 12:07:53 CEST | Pressemeddelelse
Gennem fem måneder har De Lokale Treparter for Smålandsfarvandet og Østersøen arbejdet intenst på at identificere arealer, der kan omlægges til gavn for klima, miljø og natur. Samarbejdet skrider frem efter planen, og treparterne forventer at godkende et katalog med potentielle omlægningsprojekter efter sommerferien.
Næstved Kommune videreudvikler børnekulturen: Næssi og Ensemble Storstrøm i nyt samarbejde20.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Børnehavebørn i Næstved Kommune kan snart opleve Næssis sange i et helt nyt koncertformat sammen med Ensemble Storstrøm og Ulla Abdullas Cocobongoband. De nye toner skal sætte fokus på følelser og fordybelse hos de yngste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum