Her er industriens nye danmarksmestre
30.4.2022 15:45:59 CEST | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse
De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2022. Siden undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil torsdag d. 28. april skød danmarksmesterskaberne for elever og lærlinge på erhvervsuddannelser i gang i Høng, har de dystet i bl.a. præcision, innovation, sikkerhed og hurtighed.
Lørdag eftermiddag kulminerede de mange timers hårde arbejde og flere måneders forberedelser så med kåringen af hvert fags vindere, som nu kan kalde sig danmarksmestre.
Vindere blev hyldet af statsministeren
Ved afslutningsceremonien deltog statsminister Mette Frederiksen med en videohilsen til deltagerne, hvor hun bl.a. understregede deres betydning for den grønne omstilling.
- Det I kan, er helt afgørende for den grønne omstilling. En grøn omstilling som er nødvendig i Danmark og i verden. [...] Danmark har brug for, at der er mange flere unge, der gør som jer, lød det fra statsminister Mette Frederiksen.
Poul Nyrup Rasmussen, tidligere statsminister og formand for EuroSkills 2025, overrakte trofæer til vinderne. Han benyttede også muligheden for at hylde deltagerne for deres indsats.
- I dag hilser jeg på stjernerne. For det er I jo. I er ungdommens stjerner […] I er stjerner i jeres eget liv. I er rollemodeller. For alle de unge, der er i tvivl. Når de ser jer folde jer ud, så tænker de: ”Sådan vil jeg også være, sådan vil jeg også gøre”, sagde Poul Nyrup Rasmussen.
Industrien har kåret danmarksmestre i konkurrencefagene automatiktekniker, industritekniker, karrosseritekniker, klejnsmed, personvognsmekaniker, lastvognsmekaniker, entreprenørmaskinmekaniker, procesoperatør, grafisk tekniker og mediegrafiker.
Her er vindernes navne, virksomheder og skoler:
Automatiktekniker
Martin Birk Nielsen
Jakobsens A/S
Mercantec
Industritekniker
Mads Riis Sørensen
Nymann Teknik Aps
TECHCOLLEGE
Karrosseritekniker
Andreas Christensen
Indkilde Auto ApS
College360
Klejnsmed
Martin Rothborg Gregersen
Chris Jensen Kalundborg K/S
Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser
Personvognsmekaniker
Kristian Dahl
Langkær Autoteknik ApS
UC Ringkøbing Skjern
Lastvognsmekaniker
Patrick Larsen
Scania Danmark A/S
TEC
Entreprenørmaskinmekaniker
Jan Aggerholm Andersen
Zeppelin Danmark A/S
Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser
Grafisk tekniker
Nickolai Vestergaard Andersen
Flexoprint A/S
TECHCOLLEGE
Mediegrafiker
Frederik Dahl Kehlet
Forsvaret
Hansenberg
Procesoperatør (deltagerne stiller op som hold)
Nikolai Sandstød Larsen
Novo Nordisk A/S
Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser
Cecilie Bruhn Nielsen
Novo Nordisk A/S
Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser
Patrick Nielsen
Novo Nordisk A/S
Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser
Danmarks største uddannelsesevent
DM i Skills, Danmarksmesterskaberne for unge på erhvervsuddannelser, holdes en gang årligt. Med flere end 300 deltagere fra 49 fag og op mod 70.000 besøgende er det Danmarks største uddannelsesevent.
Næste DM i Skills holdes i Fredericia i 2023.
Kontakter
Rasmine ReehKommunikationskonsulent
Tlf:33 77 91 39Tlf:30 90 12 77rre@iu.dkLinks
Information om Industriens Uddannelser
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Nye kurser skal dække voksende behov for dronekompetencer7.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Droneindustrien er i hastig udvikling og står midt i et skifte fra udviklings- og prototypearbejde til produktion, service og vedligehold. En ny analyse viser, at udviklingen skaber stigende behov for faglærte med stærk tværfaglig systemforståelse. Nu er der nye efteruddannelseskurser og et helt nyt eud-fag på vej til droneindustrien og Forsvaret.
Industriens Fællesudvalg hyldede modtagerne af Industriens Lærlingepris og Initiativpris 202629.5.2026 16:38:50 CEST | Pressemeddelelse
Otte nyudlærte lærlinge inden for industrien og to ildsjæle fra industriens uddannelsesområde blev fejret fredag formiddag på Industrimuseet Horsens ved den første prisuddeling af Industriens Lærlingepris og Initiativpris.
Smidig overgang for værkstederne frem mod den nye personvognsteknikeruddannelse13.5.2026 13:14:11 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye personvognsteknikeruddannelse træder i kraft til august, bliver alle nuværende godkendte oplæringsvirksomheder automatisk godkendt til uddannelsens ICE-speciale. EV-specialet kræver en separat godkendelse, det er nemt at ansøge om.
Her er de grafiske danmarksmestre 202625.4.2026 16:41:42 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra de grafiske uddannelsers to konkurrencefag.
Her er snedkernes danmarksmestre 202625.4.2026 16:40:33 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra snedkernes fire konkurrencefag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
