Heldig spiller hiver over 2 millioner kroner hjem i Keno
19.7.2021 10:11:36 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Med en indsats på 90 kroner formåede en heldig spiller fra Valby onsdag d. 15 juni at forvandle indsatsen til over lidt to millioner kroner gennem talspilet Keno – 2.2 millioner kroner for at være præcis.
Keno er det spil hos Danske Spil med den største millionchance. Det går i alt sin enkelthed ud på, at man køber fem rækker med ni tal, hvor hver række koster 5 kroner, og hvis én af talrækkerne er blandt de 20 udtrukne vindertal, udløser det en million skattefri kroner.
Og der var altså gevinst på to af talrækkerne, og dermed kan den heldige københavner se frem til at få sat over to millioner kroner ind på bankkontoen.
Keno er et af de ældste spil hos Danske Spil. Der trækkes nye tal hver dag i, så hvis du føler dig heldig, kan du spille med gennem Lotto appen og på danskespil.dk. Du kan også spille Keno hos en af vores 4400 forhandlere.
Danske Spil ønsker den nye millionær stort tillykke!
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ‘Umuligt at stave til regering uden M’23.3.2026 15:03:45 CET | Pressemeddelelse
Ifølge Danske Spil er Moderaterne det eneste parti, der er med i samtlige de mest sandsynlige regerings-sammensætninger. “Folket har talt! Lars Løkke Rasmussen ligner mere og mere en mand, man ikke kan komme udenom.”
Tjek din kupon: To danskere vandt en million i weekenden23.3.2026 09:20:13 CET | Pressemeddelelse
Solen skinnede over det meste af landet i weekenden – men to steder regnede det med millioner fra Lotto. Landede de hos dig?
FodboldtrøjeFredag slutter med rekord: 18,2 millioner kroner til børn med kræft20.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne har endnu en gang trukket i fodboldtrøjen for en god sag. Danske Spil og Børnecancerfondens FodboldtrøjeFredag har sat ny indsamlingsrekord, og efter at alle donationer er gjort op, lyder det samlede beløb på hele 18.152.523 kroner til børn med kræft.
Danske Spil om X Factor: ”Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud af X Factor i aften? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
Danske Spil om X Factor: “Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud i næste fredags X Factor? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
