Heidi Marie Torm er ny CIO i LB Forsikring.
10.11.2022 10:00:00 CET | LB Forsikring | Pressemeddelelse

Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab LB Forsikring får ny CIO. Til at overtage den ledige stol med ansvaret for IT har selskabet ansat Heidi Marie Torm. Hun har en lang karriere hos Topdanmark bag sig, hvor hun de seneste år har været IT-udviklingsdirektør.
-Vi er rigtig glade for at kunne byde Heidi Marie Torm indenfor hos LB Forsikring i rollen som CIO og med en plads i koncernledelsen. Med ansættelsen af Heidi Marie Torm har vi nu et stærkt og fuldtalligt hold, og er godt rustet til den kommende strategiperiode. Det er jeg meget tilfreds med, siger Jan Kamp Justesen, CEO i LB Forsikring.
LB Forsikrings COO, Steen Holse Andersen, som den nye CIO skal referere til, er meget glad for ansættelsen af Heidi Marie Torm.
-Vi har taget os tid til at finde den helt rigtige profil til at varetage ansvaret for vores CIO-område, og med Heidi Marie Torm har vi fået de kompetencer ind, som vi har ledt efter. Hun har en bred og lang erfaring med fra en af de større IT-organisationer i vores branche, hvilket har været vigtigt i vores valg.
Heidi Marie Torm kan nævne flere grunde til, at hun netop valgte at takke ja til jobbet hos LB Forsikring. En af dem er den position, som hun mener LB Forsikring har i den digitalisering, som alle i forsikringsbranchen har højt på dagsordenen.
-LB Forsikring har en unik styrkeposition i den digitalisering som hele forsikringsbranchen er i gang med lige nu. De har allerede foretaget investeringerne i deres kerneplatforme, og de har implementeret gode kundevendte løsninger. De er kommet rigtig langt og står nu et sted, hvor de er klar til de næste vigtige skridt i branchen. Det er en rigtig spændende opgave, som jeg meget gerne vil være en del af, siger Heidi Marie Torm, og fortsætter:
-Samtidig betyder LB Forsikrings værdisæt og grundlag også meget for, at jeg sagde ja tak til jobbet. Det er så bund sympatisk med den medlemsejede tilgang, og jeg ser frem til at arbejde for og med medlemmerne.
Pladsen som CIO i LB Forsikring har midlertidigt været besat af Martin Andersen, der har fungeret som interim direktør, og han stopper når Heidi Marie Torm starter 1. marts. 2023.
Heidi Marie Torm Blå bog:
2020-2022: IT-udviklingsdirektør I Topdanmark
2016-2020: IT-udviklingschef og underdirektør I Topdanmark
2011-2015: Competence manager i Topdanmark
2008-2011: eBusiness Manager I Topdanmark
2007-2008: Projektmedarbejder, Topdanmark
2003-2007: Kommunikationsmedarbejder, PKA
Uddannelse: Bachelor i Dansk (1999), kandidat i Informationsteknologi (2001), master i ledelses- og virksomhedsudvikling (2017)
Heidi Marie Torm er 47 år og bor i Dyssegård med sin mand Hans og to drenge Silas og Lucas.
Fritiden bruges med venner og familie og med frivilligt arbejde hos Livslinien
Del af IT branchens mentor korps for kvindelige Tech-talenter
Nøgleord
Kontakter
Marie Grabow WestergaardPressechef
presselb@lb.dk
Billeder

Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Sådan gør du sommerhuset klar til en ny sæson29.3.2026 14:13:09 CEST | Pressemeddelelse
Det er vigtigt at give sommerhuset et grundigt tjek, da det er nu, mange vil opdage skader som følge af en hård og kold vinter. Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, giver her en række gode råd til, hvordan du gør sommerhuset klar til en ny sæson.
Manglende interesse får millionstøtte til demokratiske initiativer i Region Sjælland til at samle støv13.3.2026 10:24:33 CET | Pressemeddelelse
LB Foreningen har stillet en mio. kroner til rådighed for opdyrkning og udbredelse af demokrati og demokratiske fællesskaber i Region Sjælland. Men pengene har svært ved at få ben at gå på. ”Vi mangler simpelthen gode bud på, hvordan man her i regionen sætter fokus på gode demokratiske fællesskaber,” lyder det fra LB Foreningen.
LB Forsikring udvider dækning til strandede danskere i udlandet2.3.2026 14:13:04 CET | Pressemeddelelse
Som følge af situationen i Mellemøsten tilbyder Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab ekstra hjælp til medlemmer, der er strandet i udlandet.
Indeklima: Husker du at lufte ud i den kolde vintertid?27.2.2026 08:09:07 CET | Pressemeddelelse
Vinter og manglende udluftning er en dårlig kombination. Alligevel viser en medlemsundersøgelse fra LB Forsikring, at det kun er hver tredje, der lufter tilstrækkeligt ud om vinteren i forhold til anbefalingerne. Manglende udluftning kan få alvorlige konsekvenser for både helbred og bolig – og i værste fald føre til skimmelsvamp.
Tøvejr og vand på vejene: Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?21.2.2026 11:46:59 CET | Pressemeddelelse
De massive mængder sne i Danmark er allerede ved at blive forvandlet til vand og det giver øget risiko for akvaplaning på vejene. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
