Har læder en fremtid hos BESTSELLER?

Læder er slidstærkt. Det er holdbart og robust. Og ofte vil et læderprodukt kun blive bedre med alderen og jo mere, det bruges.
Læder udgør reelt set en forsvindende lille del af BESTSELLERs samlede materialeforbrug – omkring én procent. Til gengæld vejer forarbejdet læder tungt på klimakontoen, og kan samtidig skabe en debat i sig selv, da det er et biprodukt fra kødindustrien.
Så bør Danmarks største modevirksomhed blot opgive brugen af læder fuldstændigt?
”Det er ikke en beslutning, vi kan tage på nuværende tidspunkt. Men vi arbejder med at finde gode alternativer til læder, hvor vi er 100 procent sikre på, at det ikke blot skaber et andet miljømæssigt problem, som for eksempel højt plastikindhold eller at holdbarhed og kvalitet er forringet,” siger Camilla Skjønning Jørgensen, BESTSELLERs Sustainable Materials & Innovation Manager, og uddyber:
”Sådanne fyldestgørende alternativer eksisterer endnu ikke i kommerciel skala. Til gengæld foregår der netop nu virkelig meget innovation på læderalternativer, som så småt åbner op for spændende, nye muligheder.”
Udviklingen af læderalternativer foregår i mange forskelligrettede spor og med mange forskellige tilgange. Og hos BESTSELLER er man i gang med at undersøge dem alle via sin innovationsplatform, Fashion FWD Lab.
Nogle af virksomhederne fokuserer på innovation i form af plantebaseret læder, som kan være lavet af alt fra æbleaffald til overskydende ananasblade. Andre har taget inspiration fra svampeproduktion og bruger mycelium, som er rødder fra svampe, til at udvikle et læderalternativ. Og andre igen har fundet en måde at dyrke læder i laboratorium ved blot at bruge en enkelt celle fra et dyr. Denne celle fungerer som et frø, der selvgenererer i bioreaktorer.
En investering i fremtiden
Sidstnævnte har BESTSELLER, via sin investeringsarm for bæredygtig mode, Invest FWD, netop investeret i.
Virksomheden bag hedder VitroLabs, og den kan gro læder på blot nogle uger via de dyrkede laboratorieceller. Gennem sin netop afsluttede investeringsrunde har biotech-virksomheden i alt modtaget 46 millioner USD til at bygge og skalere verdens første pilotproduktion af celledyrket læder.
”VitroLabs er en spændende virksomhed, der har et team og en teknologi, som på sigt har potentiale til at blive et interessant alternativ – blandt flere – til konventionelt læder,” fortæller Jeppe Bredahl, investeringsansvarlig i Invest FWD.
”Vi vil gerne støtte op om udviklingen af mere bæredygtige alternativer, der over tid kan bidrage til bevægelsen mod et mindre klimaaftryk i modeindustrien, herunder hos BESTSELLER. Det er investering i fremtiden.”
Modebranchen kigger bredt set henimod løsninger, der kan mindske klimaaftrykket. BESTSELLER er ingen undtagelse, og udover investeringen i VitroLabs har Invest FWD de seneste år investeret i en række teknologier til eksempelvis genanvendelse af tekstiler og til at lave nye fibre ud af affald. Det gælder bl.a. Ambercycle, Circular Systems, Infinited Fiber og Evrnu.
”Vi søger løbende at identificere de muligheder, som stemmer bedst overens med vores overordnede strategi: at investere i innovative løsninger, der kan accelerere den fremtid, vi ønsker for modeindustrien,” afslutter Jeppe Bredahl.
Nøgleord
Billeder
Information om Bestseller A/S
Følg pressemeddelelser fra Bestseller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bestseller A/S
BESTSELLER fortsætter støtten til lokale projekter i Brande14.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For syvende år i træk uddeler BESTSELLER midler til lokale projekter, der bidrager positivt til udviklingen i Brande, hvor modevirksomheden har sit hovedsæde. Ansøgningsvinduet er nu åbent.
BESTSELLER lancerer designkonkurrence for internationale talenter20.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
I 2025 fejrer den danske modevirksomhed 50-års jubilæum. Det markeres blandt andet med en designkonkurrence, hvor internationale designstuderende og talenter inviteres til at skabe en særkollektion, som fortolker design gennem de seneste fem årtier.
BESTSELLER indleder byggeriet af logistikcenter i Holland27.1.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
BESTSELLER har netop taget første spadestik til et logistikcenter i Holland, tegnet af arkitektvirksomheden Henning Larsen. Med 155.000 m2 og 1400 robotter skal de nye faciliteter bringe modevirksomhedens forsyningskæde endnu tættere på de største markeder i Europa.
Ung para-længdespringer vinder BESTSELLERs Olympiske Håb4.1.2025 21:36:47 CET | Pressemeddelelse
For 16. gang har BESTSELLER tildelt prisen 'BESTSELLERs Olympiske Håb' til en talentfuld, spirende dansk atlet, der spås en stor fremtid inden for sin sport. I år er det den 23-årige para-længdespringer Emilie Aaen, som løber med titlen.
HEARTLAND 2023/2422.11.2024 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
HEARTLAND offentliggør resultatet for regnskabsåret 2023/24 med en årsrapport, der viser en styrket omsætning og et samlet resultat før skat på fire mia. kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum