Håndværkerforening og borgmester: Vigtigt med erhvervsparkeringspladser
27.3.2019 14:20:48 CET | Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen | Pressemeddelelse
Når en VVS’er skal ud til en opgave i indre by, er det noget bøvlet at bikse rundt med en faldstamme eller et toilet i metroen eller bag på cyklen.
Derfor er det ifølge beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V) en vigtig sejr for erhvervslivet, at et flertal på Københavns Rådhus i den såkaldte overførselssag netop er blevet enige om, at sikre 3 mio. kroner til nye særlige erhvervsparkeringspladser.
”Byen er dybt afhængig af vores håndværkere og erhvervsdrivende, og det går ud over os alle sammen, når tømrere og blikkenslagere i det daglige må sige nej til ordrer inde i byen, fordi de ligger og kører forgæves rundt efter p-pladser. Vi skal være en by hvor der bogstaveligt talt er plads til erhvervslivet,” siger beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard.
Ifølge aftalen bliver det også muligt for læger og hjemmeplejen at bruge pladserne, så de hurtigere kan komme på besøg hos borgerne.
Hos Håndværkerforeningen København har medlemmerne peget på parkeringsudfordringerne, som det største problem, og derfor vækker onsdagens aftale glæde.
”Hvis vi ønsker en levende by, er der brug for håndværkere til at servicere byens borgere og virksomheder, og de skal naturligvis kunne komme frem til kunderne. Derfor hilser vi dagens aftale velkommen som første skridt på vejen til at opfylde anbefalingen fra task force for bedre erhvervsvilkår om, at etablere 500 erhvervsparkeringspladser,” siger Christoffer Susé, adm. direktør i Håndværkerforeningen København.
Med dagens aftale skal kommunen nu helt konkret ud og finde steder, hvor man eksempelvis kan tage nogle meter af den såkaldte ti-meter regel og lave de nye erhvervspladser.
Fakta:
- I overførselssagen overfører partierne bag Budget 2019 kommunens mindreforbrug i 2018 til det nye budgetår.
- Med aftalen er der afsat 3 mio. kroner til etablering og opmærkning af erhvervsparkeringspladser i 2019 og 2020.
- Pengene skal bruges til etablering af erhvervsparkeringspladser indenfor 10-meter zonen og etablering af licensordning, der afgrænser kredsen af relevante erhvervsbiler, herunder håndværkere, læger og hjemmeplejen, der lovligt kan anvende de særlige pladser.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere information og kontakt til Cecilia Lonning-Skovgaard via pressechef Claus Bøggild, tlf.: 22828437, email: jw9k@.kk.dk
Kontakt til Christoffer Susé, adm. direktør i Håndværkerforeningen København, tlf: 40790989
Information om Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen
Tidligere økonomi- og erhvervsminister bliver leder for ny ekspertgruppe, der skal forbedre forholdene for erhvervslivet i København25.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun lidt over halvdelen af hovedstadens virksomheder er tilfredse med at være i København. Nu skal en ekspertgruppe med tidligere økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen i spidsen komme med anbefalinger til, hvordan Københavns Kommune kan styrke forholdene for byens virksomheder.
Op mod 1.800 ansatte i københavnsk forvaltning får mulighed for fleksible arbejdsuger – men åbningstiderne i jobcentret ændrer sig ikke28.5.2026 08:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en flerårig forsøgsperiode på tværs af forskellige medarbejdergrupper i Københavns Kommune udruller Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen nu som den første velfærdsforvaltning i København muligheden for fleksible arbejdsuger til op mod 1.800 medarbejdere.
Butikker kan holde åbent under Royal Run i København12.5.2026 13:51:05 CEST | Pressemeddelelse
Mange butikker får mulighed for at holde åbent og tage del i festen omkring Royal Run i København.
København topper liste i årlig erhvervsundersøgelse24.2.2026 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
København topper i år listen i Iris Groups erhvervsundersøgelse. Med topplaceringen springer København fra nummer fire til nummer et på listen.
København havde valgstedet med den laveste stemmeprocent i Danmark ved sidste kommunalvalg – nu skal demokratiguider få flere til at stemme i bydele med lav valgdeltagelse6.11.2025 07:07:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tiltag som demokratiguider og valgarrangementer målrettet unge med etnisk minoritetsbaggrund skal få flere til at stemme i bydele i København med lav valgdeltagelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum